Dětská rádia na Pigy.cz

5 her, díky kterým zpestříte předškolním dětem oslavu Dne dětí

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Sami si možná ještě pamatujete, jak s vámi každoročně 1. června rodiče vyráželi na nějakou akci ke Dni dětí. Tady jste si zasoutěžili a dostali pytlík bonbonů. A co takhle připravit soukromou oslavu pro vaše děti a jejich kamarády? Poradíme vám 5 tipů na hry, při kterých se děti náležitě vyřádí. A hlavně při letošním nevyzpytatelném počasí určitě oceníte, že se dají hrát venku i vevnitř.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

1/ Pošli klobouk

U této hry je důležitá rekvizita – legrační klobouk. Čím vtipnější pokrývka hlavy, tím lepší. Musíte jich mít přesně tolik, kolik bude hráčů tak, aby měl každý na hlavě jeden. Pak už jen pustíte hudbu. Jakmile jí zastavíte, děti si musí předávat klobouk tak, aby měl každý opět jeden. To samo o sobě bude děti bavit, ale když jim ke každému klobouku přiřadíte úkol (například: ten, kdo má klobouk s bambulemi, musí skákat po pravé noze, když hraje hudba; ten, kdo má klobouk s třásněmi, si ho musí podávat pod nohama apod.). Hra se dá ještě vylepšit, když místo klobouků a čepic použijete netradiční pokrývky hlavy – např. fascinátory, dětské punčocháče, kryt na jídlo do mikrovlnky apod.)

2/ Plížící se vojáci

Hra, do které se zapojíte i vy jako maminka hostitelka. Děti se rozestaví v různých vzdálenostech od vás – ústřední postavy, která by měla stát plus mínus uprostřed nějakého fiktivního herního pole. Zakryjete si obličej rukama tak, abyste neviděla, a hráči se k vám budou z různých stran tajně plížit. Jejich cílem je dotknout se vás, aniž byste dítě spatřila. Vy se můžete kdykoliv bez varování otočit a dítě, které uvidíte, musí zpátky na start.

3/ Druhý do páru

Hra, která je oblíbená u vícečetných skupin. Připravte si párové tematické obrázky, například psa a kost, papír a tužku apod. Nebo můžete vytvořit pohádkové dvojice – Křemílek a Vochomůrka, Rumcajs a Manka, Bob a Bobek apod. Každému dítěti pak připevněte na záda jeden z obrázků. Děti nesmí vědět, co konkrétně mají ony na zádech, ale musí najít druhého do páru. Mohou si pomoci prostřednictvím otázek, které pokládají svým kamarádům a ti odpovídají jen ANO nebo NE. Případně si pravidla upravte, jak budou vyhovovat vaší situaci a domácím možnostem.

4/ Škatulata

Asi nemusíme připomínat starou dobrou hru se židlemi. I přesto do našeho seznamu patří. Pustíte pěknou dětskou disko hudbu, například Pigyho Disko Trysko, a děti běhají kolem postavených židlí. Jakmile se hudba vypne, musí si každé dítě co nejrychleji sednout na nejbližší židli. Samozřejmě počet židlí je o jednu nižší, než kolik je dětí. Stejná mechanika se dá pro menší děti aplikovat s polštáři na podlaze, kolečky z barevného papíru apod.

5/ Společný obraz

Kupte velkou čtvrtku nebo plátno a navrhněte, že všichni společně vytvoříte obraz. Ale nebude to obyčejný obraz. Budete ho malovat po jednom a ten, kdo bude zrovna malíř, bude mít zavázané oči. Pak ho ještě dvakrát otočíte dokola a přivedete před plátno, kde dostane za úkol na plochu namalovat například mašli kočičce. Samozřejmě je to velká zábava, protože ho dotyčný namaluje například na packu apod. Pro menší děti můžete hlavní motiv předkreslit a děti už malují jen detaily jako oči, pusu/čumák atd.

Všechny tyto hry se dají hrát s libovolným počtem hráčů, jak venku, tak uvnitř. Navíc mají i své benefity, slouží například k odbourání přebytečné energie dítěte, a přiznejme si otevřeně, to se hodí nejen na Den dětí. Navíc všechny hry pomáhají zdokonalovat pohybovou koordinaci dětí, a hry „Pošli klobouk“ a „Škatulata“ učí dítě ještě pozorně naslouchat hudbě. A kdyby vám 5 našich tipů nestačilo, tak vzpomeňte ještě třeba na Honzo, vstávej nebo Chodí pešek okolo.

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

  [recaptcha id:contactRecaptcha]

  Sdílej článek

  Povězte nám svůj názor