Cílem rodičů je, aby se jejich dítě umělo sebevědomě prosadit a bylo cílevědomé. Tomu mohou pomoci podporou jeho vyjadřování. Je to jednoduché, stačí nechat dítě mluvit, říci svůj názor a pokládat zvídavé otázky. Neumlčovat ho.
Sdílej článek
1. Naučte dítě požádat o pomoc
Je potřeba, aby si dítě umělo říct o pomoc a nevnímalo to jako slabost nebo něco, co je špatně. Ať už jde pouze o zavázání tkaniček, nebo vypracování školního projektu. Když dítě dostane odmítavou zpětnou vazbu, která mu řekne, že je jeho žádost nepatřičná (kvůli příliš snadnému úkolu, nebo naopak, že je jeho žádost zatím příliš obtížná), může si myslet, že je bezmocné, přehnaně opatrné, nebo naopak příliš sebevědomé, neopatrné.
Když dítě požádá o zavázání tkaniček, možná stačí trpělivě ukázat, jak se to dělá, byť je to opakovaně a rodič má pocit, že by tento úkol už dítě mělo hravě zvládat. Řeší-li dítě např. konflikt s vrstevníky a požádá o pomoc, nemusí chtít, aby rodič řešil situaci za něj. Třeba se chce naučit říci „ne“, příp. adekvátně reagovat a obhájit své potřeby a postoje. Naučit dítě řešit takové situace je nezbytné pro jeho zdravý sociální život v dospívání i dospělosti.
2. Nechejte dítě mluvit o jeho potřebách a přáních
To, že dítě má mnoho přání, je přirozené, jak si říci o jejich splnění, se ale musí naučit. Malé dítě brečí, když něco chce. Časem musí zjistit, že toto není správná cesta (jinak si podobné zvyklosti nese do dospělosti, byť se nebude jednat o pláč). Je potřeba naučit dítě říci si, požádat a také se smířit s tím, že ne vždy dostane vše, co požaduje.
Dítě nemůže manipulovat svým okolím prostřednictvím křiku. Když si sebejistě řekne a udá důvod, proč si požadovanou věc přeje a jeho žádost je vyslyšena, příp. prodiskutována tak, aby dítě mělo jistotu, že ho rodič bere vážně a respektuje, jen mu přání nemůže splnit, tedy není umlčeno, jedná se o cennou lekci. Dítě by se mělo také naučit použít správný a jistý tón hlasu, nikoli křik, agresi nebo naopak plačtivé kňourání.
3. Podporujte vlastní názor dítěte
Děti se často naučí jednat tak, jak předpokládají, že okolí vyžaduje. Podřídí se, neřeknou si, co chtějí, výběr nechají na rodiči. Např. má-li dítě na výběr mezi žlutou a růžovou limonádou, mělo by si vybrat, nikoli říci rodiči, ať vybere sám. Nesebevědomé dítě potřebuje podpořit a ujistit v tom, že jeho potřeby jsou důležité. Pokud si umí říci, mělo by dostat pozitivní zpětnou vazbu. Samozřejmě se nejedná o situaci, kdy si své přání prosazuje na úkor někoho, koho může v případě splnění poškodit.
4. Dítě by mělo umět vyjádřit nepohodlí
Umět se postavit samo za sebe, nenechat narušovat svůj osobní prostor. Schopnost, která může dítě v budoucnu ochránit před mnoha nebezpečími. „Ne“ by mělo umět dítě říci i dospělému. Nikdo by ho neměl tlačit do situací, které dítě vyhodnotí jako ohrožující.
5. Mluvte s dětmi o jejich emocích a projevech emocí navenek
Vyjádřit smutek, zlobu, zklamání nebo štěstí a radost je přirozené a zdravé. Dítě se musí naučit tyto emoce ovládat, ale i dávat najevo adekvátním způsobem. Ten musí dítě naučit rodič nejlépe svým chováním, vzorem.
Jednat s dítětem upřímně, mluvit o jeho pocitech, nelhat, neukončit rozhovor proto, že nám osobně není téma příjemné. To vše dítěti potvrdí, že jeho hlas slyšíte a berete vážně, že to, co říká, je cenné a vy to respektujete. Dítě se pak nebojí ozvat a umí se srozumitelně vyjadřovat.
_tip_