Pocity osamění jsou při péči o malé děti zcela normální. Chybí vám kontakt a konverzace s dospělými. Máte sice jednoho či více malých parťáků, ale zkrátka to není ono. Není to kamarádka, se kterou si můžete popovídat o všem, co vás trápí. Možná se cítíte odcizená i od manžela, už spolu nemluvíte tak barvitě jako dřív. Váš svět se teď točí kolem chození na písek, úklidu domácnosti a utírání nudlí u nosu. Máme pro vás pár tipů, jak s těmito chmurnými myšlenkami zatočit.
Sdílej článek
1/ Zahoďte stud a snažte se poznat nové lidi
Pro začátek využijte potenciál dětského hřiště. Nikdy nevíte, zda tam nenarazíte na sympatickou maminku, se kterou se spřátelíte. Můžete se poměrně lehce seznámit skrze děti. Možná vám dají najevo nezájem, ale tím se vůbec netrapte. Alespoň to zkoušejte. I kdyby to byla jen „kamarádka na písek“, je to lepší než tam jen tak sedět a stydlivě koukat.
2/ Kroužky pro děti, komunitní centra, rodinná centra
Navštivte mateřská centra ve vašem okolí a vyzkoušejte jejich nabídku. Pokud se vám tam nebude líbit a jste ochotná dojet i dále, navštivte i vzdálenější rodinná centra, herničky nebo komunitní centra. Na všech těchto místech také máte velkou šanci najít spřízněnou duši či nové kamarády pro vaše děti.
3/ Přestaňte psát textovky a více si s lidmi telefonujte
V dnešní době je čím dál těžší přátelé zastihnout na telefonu. Bývají v časovém presu nebo zrovna něco zařizují. I tak je kontaktujte a mluvte s nimi v reálném čase. Skrze psané zprávy nikdy neuslyšíte smích, povzdech nebo nadšení. Emotikony jsou sice fajn, ale živý projev nikdy nenahradí. Vaše hlava i vaše srdce volá po lidském kontaktu. Potřebujete slyšet a vidět živé lidi a při konverzaci reagovat, vnímat i nonverbální projevy. Využijte dnešní bohatou nabídku aplikací na videohovory. Oblíbené jsou dnes i zvukové zprávy. Pro velmi zaneprázdněné přátelé to může být dobrý kompromis mezi živým voláním, které se jim třeba zrovna nehodí, a psaným textem. Omezte psaní textových zpráv přes různé messengery typu WhatsApp, Facebook messenger nebo Skype. Jen vám budou zabírat čas a samotu vám rozhodně nevyléčí.
4/ Buďte proaktivní. Vyjděte ven. Iniciujte osobní setkávání
Naordinujte si pravidelné procházky do města a do parku. Když jsem žila v Praze a bylo mi nejhůř, chodila jsem se synem do parku nebo na některé z velkých pražských náměstí, kde bývají farmářské trhy a je tam větší koncentrace lidí. Prohodila jsem pár slov s prodavačem u stánku s pečivem a hned mi bylo líp. Možná se s vámi dá do řeči neznámá osoba. Nebojte se toho, mnohdy z těchto naprosto spontánních rozhovorů vznikají nová přátelství. Třeba potkáte právě tak osamělou maminku jako jste vy, která se s tím snaží něco dělat.
5/ Staré dobré rádio. V nouzi i televize jako kulisa
Někdy stačí jen pustit rádio nebo televizi. Při tom dělejte běžné věci kolem dítěte či domácnosti. Člověk slyší zvuky, hlasy a je to mnohem lepší než ticho prázdného bytu. Když si navíc dáte práci a sestavíte si svůj playlist (seznam vašich oblíbených písniček), vytírání nebo uklízení bude mít hned lepší atmosféru. Mně hodně pomáhá pustit si něco tanečního, co mě nabije energií a rozvlní boky. Uklízení nepořádku po dětech jde pak pěkně od ruky.
Dnešní doba se hodně liší od té, kdy o nás pečovaly naše matky. Lidé opravdu méně chodí ven, více času tráví doma u počítačů, mobilů a televize. Při tom každá druhá maminka si stěžuje na to samé: cítí se osamělá a neví si s tím rady. Snažte se jít proti proudu a vytáhněte sebe, děti i přátelé ven. Podnikejte společně výlety, scházejte se v reálném světe, nikoli virtuálním.