Dětská rádia na Pigy.cz

5 tipů, jak se hravě hýbat s malými dětmi

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Jaro je tady, láká ven, ale zatím jsme stále převážně doma. Proto přinášíme tipy, jak se hýbat s malými dětmi i doma, od jedné z našich maminek redaktorek!

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Blízké okolí našeho bydliště už máme s dětmi prochozené tak důkladně, že odmítají jít na další obchůzku. Hlavně ty malé jsou více zlobivé, vyžadují více pozornosti, možná jsou trochu apatické. My potřebujeme více trpělivosti a jakoukoliv inspiraci. Přiměřený pohyb je ale vhodný pro posílení imunity.

Větším dětem v tomto stresujícím období prospěje do denního režimu zařadit rozcvičku. Dětem, které dělají nějaký sport, bychom měli prostředí přizpůsobit pro provizorní trénování, je-li to jen trochu možné.

Malé děti budou nejspíš organizované cvičení bojkotovat, proto můžeme zkusit jakoukoliv fyzickou aktivitu nenásilně zařadit hravou formou a využít vybavení, které domácnost a ideálně zahrádka nabízí.

Jak motivovat menší děti

Když řeknu své malé dceři, ať si se mnou udělá „psa hlavou dolů“ nebo „kočičku“, jde nadšeně do toho a baví ji to. Asi třicet vteřin. Pak se chvíli směje, jak u toho vypadám a po pár okamžicích ztratí zájem úplně. Baví ji běhat po bytě (i tak se trochu vybije), ale je to o nervy a její zdraví. Ráda hází věci kolem sebe. Cokoliv kamkoliv. Rozhazovat hračky je v posledních dnech oblíbená zábava, jak ze sebe dostat přemíru energie. Já v duchu šílím a přemýšlím co ještě vymyslet za zábavu.

 1. Opičí dráha: Z čehokoliv, co doma najdete. Stůl se dá podlézat, židle přeskakovat. Můžete zapojit nejrůznější nábytek, hračky využít jako slalom, „štafetový kolík“ nebo odměnu za splněný úkol. Co třeba pohádka nebo sladkost za pět nasbíraných plyšáků? Jeden plyšák za splněnou opičí dráhu.
 2. Stavba bunkru: Naše záchrana. Nejenom, že děti baví se schovávat, ale zábavná je i jeho stavba, a to je pohyb, který trvá tak dlouho, jak dlouho se vám daří činnost protahovat. Stejné je to i s náročností pohybu.
 3. Sbírání, věšení, podávání: Pohyb je i pomoc v domácnosti. Ale ne vždy je pro děti zábavné s prací doma pomáhat. Možná zafungují méně obvyklé úkony, jako mytí balkónových dveří nebo schodiště. A co třeba místo sbírání a věšení prádla, sbírat balónky a věšet fáborky? Do vhodné výšky, tak aby se dítě muselo trošku natáhnout, připevněte širokou lepící pásku. Na lepící stranu připevněte do řady malé plastové balonky , a nechte dítě míčky sbírat jako jablka ze stromu. Nebo místo pásky pověste provázek, nastříhejte proužky látky a soutěžte, kdo umístí více fáborků na šňůru. Děti je mohou věšet nebo házet. Na zahrádce můžete k podobné aktivitě využít strom nebo jiné předměty. Skvěle se u toho protáhnou.
 4. Televize bez pohádek: Nalaďte si dětské písničky s klipy, ve kterých děti tančí nebo cvičí a zkuste to doma spolu s nimi. Nemusíte v hlavě lovit zapomenutá říkadla a máte diskotéku i s muzikou. Samozřejmě poslouží i rádio. Jestli umíte hrát na hudební nástroj, můžete si doma udělat koncert.
 5. Zahrada k nezaplacení: Máte-li k dispozici zahradu nebo prostornější balkon, gratuluji. I když po mnoha dnech strávených na stejné zahrádce není už ani ta příliš velkým lákadlem. Je potřeba pobyt na ní ozvláštnit. Náročné je to hlavně na naši fantazii. Zkuste využít vše, co je okolo. Namalujte skákacího panáka, větší může bavit „skákat gumu“ nebo hrát na „školku“ s balónem o zeď. Házejte kamínky na cíl, přelézejte palety, lavičky, skákejte s dětmi přes kyblíky, připevněte provaz a naučte děti šplhat (nebo se na něj pověsit). Děti mohou sbírat žížaly, okopávat, sbírat hlínu a zapojit se do běžných prací na zahrádce, i to je pohyb, který můžeme zaměnit za tělocvik.

 

   

Jsou to zejména tipy pro děti kolem tří let, je ale možné je upravit pro starší. Náročné období prožívají nejen ony, je těžké i pro nás. Třeba v sobě najdeme netušené schopnosti a dovednosti. Zjistíme, že s naší fantazií to není špatné stejně jako se zručností. A že je v nás stále ještě kus dítěte, které si umí hrát.

 

_tip_

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

  [recaptcha id:contactRecaptcha]

  Sdílej článek

  Povězte nám svůj názor