Dětská rádia na Pigy.cz

5 tipů na tleskací hry

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  • 1
  •  
  •  
  •  
  •  

Taky už vám přijde, že ta karanténa trvá moc dlouho, a přitom je to teprve pár týdnů? Máte pocit, že všechny retro hry od přebírané přes stavění bunkrů jste už s dětmi vyzkoušeli, Lego už vaše miláčky minimálně dva dny nebaví a panenky leží v koutě taky docela dlouho? Máme pro vás nový tip, staré dobré tleskací hry!

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  • 1
  •  
  •  
  •  
  •  

Tleskací hry vám na zabavení dětí v době karantény určitě doporučí i učitelky z mateřských školek. Tyhle hry totiž u dětí rozvíjejí nejen výslovnost a mluvení, ale hlavně hrubou motoriku a koordinaci pohybů, soustředěnost (kterou prý poslední dobou děti ztrácejí) a rytmické cítění. U nás doma se vždy osvědčily tyto varianty. A jaké tleskačky hrajete u vás?

1/Šly tři opice

Tahle hra neminula asi nikoho z nás. Vzpomínáte ještě na tuto říkanku? „Šly tři opice, do porodnice, do jakého čísla šly, to nám povíš třeba ty.“ Další hráč pak zvolil číslo patra, např. číslo čtyři. Následně se odpočítávalo „1-2-3-4“ a poslední číslo rozhodovalo o tom, zda jeden z dvojice, na kterého vyšla řada, vyhrál nebo prohrál. Hra se dá hrát vestoje, vsedě a zapojí se do ní libovolný počet hráčů. Postup je pak následující: hráči se propojí rukama tak, aby vytvořili kruh. Každý hráč má položenou levou ruku pod pravou rukou dalšího hráče (ten stojí po jeho levé straně) a pravou ruku na levé ruce hráče (který stojí po jeho pravé straně). Všichni se postupně střídají v tleskání do rytmu říkanky. Když u našeho modelového příkladu dojde hráč A k číslu 4, tak se snaží plácnout svou pravou rukou levou ruku hráče B po levé straně. Pokud ho dlaní trefí, tak tento hráč B vypadává. Pokud tento hráč B stihne se svou rukou uhnout, tak trefí hráč A svou spodní (levou ruku) a vypadává tak on sám. Hra se hraje do doby, než zůstane jeden vítěz. Vím, zní to složitě, když je to napsané, ale věřte, že je to vcelku primitivní.

2/Základní tleskačka

Tuhle tleskačku hrají zpravidla dva hráči, kteří stojí naproti sobě. Nejprve každý z nich do rytmu tleskne sám, pak pravou dlaní do pravé dlaně osoby stojící proti němu. Pak opět tleskne každý sám a napodruhé vymění ruce a tleskne levou dlaní do levé dlaně protihráče. Opět tleskne každý sám a pak oba současně tlesknou oběma dlaněmi do dlaní protihráče. Na tuhle tleskačku se dá záměrně zrychlovat rytmus nebo využít jakákoliv písnička. Jede se v podstatě „do zblbnutí“.

3/Tleskačka o stůl

Tuhle hru milují i dospělí… například na teambuildingu v pozdní hodině. Hráči sedí kolem stolu a všichni na něj položí obě své ruce. Dvě vedle sebe sedící osoby by si měly ruce ještě vzájemně překřížit. Pak první hráč tleskne jednou rukou o stůl a zahajuje tím „tleskací maraton“ po směru hodinových rodiček. Vše dál pokračuje stejným směrem a jeden hráč po druhém tleská rukou, která následuje v kruhu. To vše až do doby, než někdo praští o stůl rukou dvakrát rychle za sebou. Tímto se ve hře změní směr. Hra je určena hlavně na pozornost. Kdo tleskne jindy, než má nebo zapomene tlesknout, tak vypadává.

4/„Nesmyslné tleskání“

Nevím, jak tuhle tleskací hru pojmenovat, proto jsem zvolila „nesmyslné tleskání“. Jako dětem se nám líbila právě proto, že jsou v ní nesmyslná spojení jako kráva, která létá apod. Posuďte sami:

„Unbai vari vari vasinbo
unbai qui a unbai quo
unbai vari vari vasinbo
unbai qui qua quo.
Přes potok přeletěla kráva,
na břehu zapískal slon, písk, písk, písk,
prase je překážková dráha,
slepice snesla ci-tron.“

Hru hrají dva hráči a postupně do rytmu zrychlují podle říkanky. Tleskačka je poměrně složitá na vysvětlení a je lepší jí tzv. „okoukat“. Zkusila jsem pro vás raději na Youtube najít nějaké ukázky. Sice je tam trochu jiný text, ale tleskání je stejné. Odkaz zde!

5/Tleskací battle

Tleskací souboje jsme hráli zejména v základní umělecké škole. Šlo o to, že jsme vzájemně tleskali různé melodie a druhý se snažil toho prvního napodobit. Současně pak vytleskal ještě něco navíc, aby „vyzval“ soupeře. Ten opět rytmus musel zopakovat a zase přidat něco dalšího.

V pozdějším věku jsme si přidali k tleskání ještě stůl a kelímky a zkoušeli „vytleskávat“ sofistikovanější melodie.

Jedna zajímavá ukázka je například zde.

 

_tip_

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

    [recaptcha id:contactRecaptcha]

    Sdílej článek

    Povězte nám svůj názor