Dětská rádia na Pigy.cz

8 rad, jak na dětský kašel

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Nastal podzim a s menšími přestávkami má vaše dítě kašel snad půl roku v kuse. V noci se doma nikdo nevyspí, protože kašel dítě budí. A co teď s tím? Když jdete během půl roku potřetí k pediatrovi s kašlem, tak už začínáte být bezradní. Co tedy s tím? A existuje vůbec nějaká prevence? Vše se dozvíte v dnešním článku.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Pediatr se vás při návštěvě jistě zeptá, zda má vaše dítě suchý kašel (tj. dráždivý, nehlenový, laryngeální apod.), nebo vlhký kašel (vykašlává u něj hleny nebo jsou při záchvatu kašle minimálně slyšet). Zatímco suchý kašel je bolestivý a vyčerpávající a obvykle signalizuje infekci nebo zánět v hrtanu nebo v průdušnici, vlhký kašel v souvislosti s horečkami může být známkou bakteriální infekce.

Jak dlouho se léčí kašel?

Na stránkách Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost České republiky nalezneme následující informace: „Akutní kašel do 4 týdnů, chronický nad 4 týdny. I u nekomplikované virové infekce v horních cestách dýchacích může kašel trvat až 3 týdny. Proto nemá smysl se unáhlovat s vyšetřením dítěte, které není ve špatném stavu (není dušné) např. po 2 dnech. Lékař nedokáže průběh kašle urychlit. Na druhou stranu, pokud běžně doporučeným postupem se nezlepšuje stav dítěte do týdne, je vhodné lékaře kontaktovat a poradit se o dalším postupu.“

Jak tedy na kašel vyzrát? Tady máte několik osvědčených rad:

1/ S léky nebo bez?

U dětí do 3 let vám nejspíš lékař doporučí, abyste se na léky „vykašlali“ a maximálně proplachovali dutinu nosní. K lékům se v tomto případě přistupuje až v krajním případě a po zjištění bakteriální infekce. U starších dětí, které mají intenzivní kašel, je možné doporučit léky podle typu kašle. U suchého využít léky tlumící kašel, u vlhkého kašle spíše zase léky na odkašlávání a odhlenění. Zde pediatři doporučují tyto léky podávat nejpozději 5 hodin před uložením k nočnímu spánku, jinak by mohl kašel dítě v noci budit.

2/ Klidový režim

Základem je, aby měly děti zajištěný klidový režim. Tedy ideálně dítě uložte do postele, kde se ho pokusíte zabavit čtením pohádek, kreslením, či nějakou stavebnicí. To samozřejmě dítě nevydrží dlouho, ale i tak, čím déle vydrží pocení v posteli, tím lépe pro něj.

3/ Vyšší polštář na spaní

Na noc je dobré dát dítěti více pod hlavu, tj. využít nějaký vyšší polštář, který zajistí zvýšenou polohu horní poloviny těla. Kvůli pocení je dobré dítě obléknout do pyžama s dlouhými nohavicemi a rukávy a třeba i přidat teplé ponožky.

4/ Základem je pití, jídlo raději tekuté

Stejně jako u dospělého a u jakékoliv jiné nemoci je důležitý dostatečný příjem tekutin. Samozřejmě malé děti můžeme kojit dle libosti, od jednoho roku doporučují lékaři například i bylinkové čaje, čaj s medem a citronem apod. Čaje i mateřské mléko ještě můžeme prokládat obyčejnou vodou.

V době, kdy má dítě kašel, nejspíš nebude mít nějakou závratnou chuť na jídlo. Určitě ho do jídla nenuťte. Každopádně lze doporučit zejména tekutější stravu (kvůli bolestem v krku spojeným s kašlem) jako jsou přesnídávky, jogurty, kaše, vývary.

5/ Pozor na léky, které jsou proti sobě

Lékaři vždy varují před tím, abyste nedávali v dobré víře dítěti léky, které jdou v konečném důsledku proti sobě. Tj. nedávat například léky proti kašli a současně léky na uvolnění hlenu. Na druhou stranu někdy je dobré přes den dávat léky na odhlenění a na noc naopak tlumit kašel, ale vždy je dobré u těchto léků nechat rozestup v podání alespoň 5 hodin.

6/ Průchodný nos

Často je kašel jen důsledek toho, že dětem do krku teče rýma z nosohltanu. Je proto důležité dbát na volnou průchodnost nosu a například nos proplachovat a zvlhčovat mořskou vodou a následně hleny a výtok odsávat (pokud dítě samo ještě nesmrká).

7/ Nepřetápět místnosti

Doporučuje se, aby dítě s kašlem pobývalo v nepřetopené místnosti, ideálně o teplotě 21–22 °C. Vlhkost je ideální kolem 50 %. K tomu dnes slouží například nejrůznější zvlhčovače vzduchu. A samozřejmostí je nekouřit v místnosti, kde dítě pobývá. A hlavně pravidelně větrat, větrat, větrat.

8/ Prevence

Pokud kašel vůbec dostat nechceme, tak se musíme připravit na dlouhou prevenci. Je dobré celoročně posilovat imunitu, dítě vhodně oblékat uvnitř i venku, v dnešní době poměrně nelehký úkol – vyhýbat se místům s vysokou koncentrací lidí (MHD, obchody), pravidelně pobývat a hýbat se na čerstvém vzduchu. I tak je možné pak od září do března pomoci dětem podpůrnými doplňky stravy, jako je Imunoglukan apod. V neposlední řadě nezapomínejte na to, že i po nekomplikované krátkodobé infekci je dobré, aby dítě ještě alespoň týden zůstalo mimo kolektiv dětí, aby se mohlo doléčit.

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

    [recaptcha id:contactRecaptcha]

    Sdílej článek

    Povězte nám svůj názor