Dětská rádia na Pigy.cz

9 tipů, jak nalákat děti na procházku ve špatném počasí II.

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Špatné počasí nemusí být překážkou k tomu jít s dětmi ven. Někdy je ale potřeba je trochu navnadit. První čtyři tipy najdete ve včerejším článku, dnes pokračujeme dalšími pěti.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

5/ Krmení zvířat

Velkým lákadlem vždycky byla a jsou zvířata. Ty potkáte i uprostřed největšího města nebo v nejbližším parku. Podzim je skvělý čas na vyrábění vlastních krmítek a pítek, která můžete při procházkách chodit opečovávat, čistit, doplňovat. Na jaře je ale nezapomeňte zase odstranit.

Než vyrazíte s krmením, je velmi důležité si předem s dětmi nastudovat, co, proč a jak dané zvíře jí, případně která zvířata se nesmí krmit.

Čerstvé kaštany a žaludy můžete rozházet do trávy kolem krmelců tak, aby vydržely čerstvé celou zimu. Býložravci ocení, pokud přidáte nasušené seno, případně si rádi pochutnají na zelenině a ovoci z vaší ledničky. Ptáci vezmou za vděk zrním, slunečnicovými semínky, doma připravenými nebo kupovanými lojovými koulemi, někteří vodní ptáci můžou jíst i nakrájený salát.

Obecně platí pravidlo, které doteď bohužel mnoho lidí nerespektuje, a to, že pečivo NEPATŘÍ do žaludků zvířat. Ani městských holubů, kachen, labutí, koní, ani lesní zvěře – nikdy totiž nevíte, co a kolik toho předtím snědli, takže je riziko, že by mohli trpět vážnými zažívacími potížemi.

6/ Orientace v blízkém okolí

Vyznat se ve svém okolí se dětem bude hodit, až dorostou do věku, kdy chodí samy ven. Ale proč to nezačít trénovat mnohem dřív a pomoct jim tak rozvíjet prostorovou orientaci už odmalička?

Můžete začít tím, že je naučíte adresu svého domova. Později přidejte názvy okolních ulic. Ruku na srdce, umíte je s jistotou vyjmenovat i vy sami? Já se na rovinu přiznám, že i po deseti letech bydlení na jednom místě pořád tápu, která ulice je která. Posledním krokem je na procházce dítě poprosit, aby našlo cestu zpátky domů.

Pro starší děti můžete doma nachystat mapu blízkého okolí a na ni vyznačit místo, kam jste ukryli „poklad“, kde jste našli hezké posezení na svačinu/krátký piknik/setkání s kamarády. A hned máte lákadla na čtyři různé procházky.

7/ Bahnění

K nejoblíbenějším podzimním aktivitám dětí bezesporu patří bahnění, skákání v loužích, cákání. I když samozřejmě ne všechny děti milují být zašpiněné, stejně jako ne všechny maminky jsou ochotné nechat svoje děti zašpinit. Nikdo taky neříká, že všichni musí milovat všechno, takže tento krok klidně vynechejte.

Rozhodně doporučuju plánovat bahnění v blízkém okolí vašeho bydliště, protože do prostředků hromadné dopravy špinaví podle přepravních pravidel nastoupit nesmíte a do auta je taky lepší se převléknout a přezout.

Na druhou stranu, už jste někdy bahnění vnímali jako skvělou příležitost k učení?

Například skákání do louží slouží jako základ pro vysvětlení Pascalova zákona (pokud vnější síla působící na kapalinu vyvolá změna tlaku, tak se tato změna šíří rovnoměrně celou kapalinou = když šlápnete do louže malou holínkou, vyleje se voda z louže málo; když šlápnete velkou holínkou, vylije se jí víc).

Házení kamenů do louže, aby dopadly úzkou částí nebo na placáka je zase trénink hrubé motoriky. Navíc můžete zavést řeč na téma šíření vln, objem a plocha tělesa; záleží na věku a znalostech vašeho dítěte, jak do hloubky při vysvětlování půjdete.

Podobně můžete využít i vyrábění koulí z bahna, jejich házení do dálky, výšky, na cíl.

Díky bahnu můžete ale zlepšovat i jemnou motoriku. Zkuste například vyrábět minikuličky z bahna nebo vybírat z bahna kamínky a skládat z nich housenky, kreslit bahnem, kreslit prstem nebo klackem do bahna a trénovat při tom psaní i čtení, počítání, hádání, co za obrázek kreslíte (pro nejmenší pomocí zvířecích citoslovcí, starší tak procvičují slovní zásobu v češtině nebo jiných jazycích).

Z méně špinících aktivit naše děti milují stopování. Zabahněnými nebo mokrými botami zanechávají stopy, po kterých je potom stopujeme. Samozřejmě že vždycky dělají kličky, běhají ze strany na stranu, abychom hledání měli co nejsložitější, ale o to zábavnější.

Bahna není nutné se bát, bahno je kamarád.

8/ Plivání

Pro odvážné rodiče jsem si nechala perličku na konec – nácvik plivání.

Většina rodičů se chytne za hlavu, když si můj nápad přečtou, což naprosto chápu, ale nám se skvěle osvědčil v období, kdy mladší syn doma neustále plival, slintal a vytvářel loužičky. Stačilo mu dát prostor k jeho zálibě a během pár dnů jsme měli doma sucho a klid.

A proč je plivání tak důležité? Rozhodně ho oceníte, až děti budou mít kašel, rozkoušou pastelky, nebo jim začnete čistit zuby pastou a chtít, aby ji nepolykaly.

Plivání je zároveň cvičení pro obratné rty a jazyk, a tím pádem i pro správnou výslovnost, takže ho můžete brát jako rozcvičku namísto logopedických cvičení.

Venku můžete trénovat i kloktání, které se hodí umět, až budou děti nemocné.

A kde jinde trénovat plivání než venku v trávě, v zabahněném a nepromokavém oblečení, které tak jako tak skončí v pračce?

9/ Kamarádi

Setkávání se s kamarády je zaručené lákadlo a děti si obvykle díky společnosti ostatních ani nevzpomenou, že by je měly bolet nohy, že jim vadí déšť, nebo se nudí.

Návod k použití lákadel

Jako rodič jste osoba, která zná své děti nejlíp. Proto dokážete odhadnout, jestli je spíš naláká tajemné překvapení při procházce, nebo jasné vysvětlení programu, který cestou podniknete; někoho naláká možnost pořádně se zabahnit a vyběhat, jiného výhled na čisté a klidné tvoření přání pro babičku.

Hlavně ale nezapomeňte na to, že ne každý program a vymyšlená aktivita dopadnou podle vašich představ. Jak říká nás šestileťák: „Očekávání jsou nejhorší.“ Takže i své neoceněné a nedoceněné plány a lákadla berte jako příležitost k učení – tentokrát učení vaší schopnosti tolerance, improvizace, vyjednávacích dovedností, a často taky jako trénink splachovatelnosti.

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

    [recaptcha id:contactRecaptcha]

    Sdílej článek

    Povězte nám svůj názor