Lepší vyhořet… říká se. Skutečně je stěhování tak náročné? A jak taková změna může vlastně zapůsobit na roční dítě? Mohu mu jako maminka ve zvykání na novou situaci nějak pomoci? To jsou přesně otázky, které jsem si ani ne před měsícem kladla, a na které se vám pokusím dle vlastní zkušenosti odpovědět v dnešním článku.
Sdílej článek
Před Vánocemi, kdy většina domácností řeší nákup vánočních dárků, pečení cukroví a aktuálně také koronavirus, jsem si sama a dobrovolně přidala na seznam stresových položek ještě stěhování od partnera. Jak to ale zvládne můj roční syn? To byla moje největší obava. Hlavně abych mu tím nezpůsobila nějaké trauma. Sesbírala jsem proto rady odborníků, kamarádů a kamarádek a vrhla se do toho po hlavě. Tady máte seznam 8 tipů, které mi stěhování s miminkem usnadnily:
1/ Fázujte stěhování – pozvolné zvykání a těšení
Pokud to jen trochu jde, tak ze stěhování udělejte delší proces. Jezděte se dívat do nového bytu nebo domu, říkejte, kam jdete a co tam budete dělat. I když je dítěti rok, tak to vnímá a pokud místo navštíví třeba byť jen 5x před nastěhováním, tak má pocit, že ho zná a že je mu tam dobře. Můžete i motivovat, stejně jako já, že v místě bude mít svůj bunkr nebo domeček, novou postýlku, vlastní kuchyňku, apod.
2/ Stejné prvky v novém i starém domově
Zatímco dospělí se těší, jak bude nové bydliště jiné a lepší oproti tomu předchozímu, tak dítě uvítá stejné věci a ideálně na stejném místě. Hodně mi proto pomohlo, když jsem dominantní a zapamatovatelné věci z původního dětského koutku přenesla do nového pokojíčku. Syn zde měl svou oblíbenou hrací podložku, vedle které bylo na straně postavené teepee – stejně jako v předchozím místě. V teepee seděl medvěd a prasátko Pigy – stejně jako v předchozím místě. V koupelně byly stejné hračky na stejném místě na vaně – stejně jako v přechozím místě. Zdá se to být divné? Pro dospělého možná ano, ale ročnímu dítěti to nabízí pocit jistoty v neznámém prostředí.
3/ Zachovejte stejné rituály
I když se vám po náročných stěhovacích a vybalovacích dnech nechce dělat tu oblíbenou rajskou omáčku k obědu a večer po koupání číst pohádku, tak věřte, že dítěti to opět dodá jistotu a vnitřní klid. Rozhodně se také snažte udržet běžný režim dítěte a rodiny i po nastěhování (tím myslím časy jídel, čas koupání, ukládání ke spánku, atd.). Osobně si myslím, že kdybych nepřečetla první noc v novém bytě pohádku O třech prasátkách, tak mi syn nespí vzrušením z nových věcí doteď.
4/ Hračky vybalovat první, zabalovat poslední
Tohle byla rada kamarádky a opravdu se vyplatila. Nedovedu si představit, že bychom jako první nevybalili dětský pokoj, a současně si nedovedu představit, jak bychom před stěhováním vydrželi tři dny bez hraček, které by už čekaly na převoz v krabici.
5/ Osoby se s místem nemění
I když šlo v mém případě o odchod od partnera, tak jsem se snažila, aby měl syn pocit, že všechny, na které byl dosud zvyklý, potká i na novém místě, že o ně nepřijde. Určitě to pomohlo a díky tomu, že teď vídá babičku s dědou častěji, mi přijde dokonce i šťastnější.
6/ Připravte si seznam nezbytností
Seznam nezbytností je stejně důležitý jako jejich samotné stěhování, a hlavně jejich prioritní vybalení na novém místě. Přikládám pro ukázku svůj seznam pro stěhování s ročním dítětem, který by vám mohl pomoct:
- kočárek, autosedačka, plenky, umělé mléko nebo výživa a kaše na cca 3 dny, dětské vlhčené ubrousky, 2x náhradní oblečení pro dítě dle stávajícího počasí, chůvička, dudlíky (pokud využíváte), oblíbená hračka a oblíbený plyšák na spaní, dětská oblíbená kniha, důležité léky a dětské věci a kosmetika vhodná ke koupání.
Určitě také doporučuji, pokud je to možné, dát si tyto věci do osobního auta a převážet je mimo stěhovací službu nebo hlavní stěhovací proces.
7/ Zajímavé výlety a procházky v novém okolí
Ještě před samotným nastěhováním do nového místa je dobré dítě také pomalu seznamovat i s vnějším prostředím nového bydliště. Například můžete poznávat dětská hřiště v okolí, náměstí v daném městě, nebo jen okolí domu. Dítě pak opět v pravý čas místo pozná a lépe si zde zvykne.
8/ V době stěhování neučte dítě nic nového
Samotné stěhování je hodně náročné a pokud do toho začnete ještě dítě učit chodit na nočník nebo ho v novém místě šoupnete hned do velké postýlky, tak si můžete podle dětských psychologů zadělat na velký problém. Já osobně jsem měla v plánu „zbavit se“ dudlíku. Nakonec jsem tento proces kvůli stěhování odložila a věřím, že jsem udělala dobře, protože první hodiny a dny po nastěhování se po dudlíku (který míval jindy jen na spaní) syn ptal hodně.
Snad vám moje rady a tipy trochu pomůžou a držím pěsti, ať případné stěhování zvládnete na jedničku vy i vaše miminko.