Pokud máte doma malého chlapečka, tak vás téma přetahování předkožky jistě neminulo. Je to záležitost, která vyvolává mnoho rozporů, protože ohledně nutnosti nebo potřeby přetahování předkožky přes žalud se neshodnou mnohdy ani sami lékaři. Jak tedy od narození miminka správně pečovat o jeho penis? Dozvíte se v dnešním článku.
Sdílej článek
Znáte to očekávání, když jdete na ultrazvuk a už víte, že se pravděpodobně dozvíte pohlaví miminka? Všichni si říkají, že důležité je, aby bylo miminko zdravé, a ostatní je jedno. Přesto to „kouzlo okamžiku“, kdy vám gynekolog pohlaví odtajní nebo když se necháváte překvapit až do samotného porodu, je naprosto nenahraditelné. Když se ale maminka dozví, že čeká chlapečka, tak se časem vynoří i jedna otázka… Jak se mu postarám o pindíka, vždyť o něm jako holka vlastně nic moc nevím? Mnoho maminek se pak začne vyptávat kamarádek nebo hledat na internetu. Jenže to přinese jen stres, protože každý říká něco jiného.
Máme proto pro vás několikrát tipů:
1/ Nepřetahujte předkožku násilím
„Mezi maminkami malých chlapců, ale rovněž mezi lékaři panují nejednotné názory ohledně nutnosti nebo potřeby přetahovat předkožku přes žalud. Shoda naopak panuje mezi členy mezinárodní asociace urologů, kteří říkají, že není dobré snažit se násilím přetahovat předkožku přes žalud a omývat její spodní část, protože pro malé děti to může být velmi bolestivé a někdy může dojít až k natržení a zjizvení předkožky. Proto je v prvních letech života lepší nechat předkožku být,“ uvádí na svých stránkách pediatr MUDr. Ing. Konrad Siala PhD, MSc.
2/ Poraďte se s lékařem, kdy a jak na to
Vždy je dobré zajít si pro odborný názor k pediatrovi. Jednak vám řekne, kdy je vhodný čas začít přetahovat předkožku, a navíc vám může i odborně ukázat, jak na to. Dříve se s přetahováním začínalo velmi brzy, ještě u kojenců. Od tohoto názoru se dnes upouští a za ideální se považuje začít v době, kdy je dítě zcela bez plen. Obecně ale panuje názor, že až kolem pěti let věku dítěte by měla jít předkožka bez obtíží přetáhnout.
3/ Uvolňování předkožky je samovolný proces
V odborných statistikách se dočteme, že v šesti měsících života nelze předkožku volně přetáhnout u 80 % chlapců. Naopak u tříletých chlapců nelze předkožku přetáhnout pouze u 10 % z nich. „Vyzráváním povrchu žaludu a vnitřní části předkožky společně s erekcemi penisu dochází asi u 90 % chlapců během prvních 2–3 let života k uvolnění převážné části přirozeného slepení – konglutinací mezi žaludem a předkožkou. Rodiče i lékaři by měli respektovat postupné uvolňování konglutinací a rozšiřování předkožky v prvních letech života chlapců,“ píše se ve vyjádření České urologické společnosti ČLS.
4/ Důležitá je správná hygiena
Stejně jako se každý dospělý jedinec staré o své pohlavní orgány, tak je nutné věnovat maximální pozornost i každodenní hygieně u dětí. A to bez rozdílů, zda jde o holčičky či kluky. Vždy je dobré každý den omýt důkladně jak zadeček, tak penis dětským mýdlem a opláchnout vlažnou vodou. Pokud se objeví u chlapečka bělavý mázek v oblasti kořene penisu, tak je to zcela normální a není potřeba se nějak děsit. Vše se rozpustí běžným umytím. U malých dětí předkožku určitě NEPŘETAHUJEME. U chlapců kolem tří let věku ji můžeme zkoušet jemně stáhnout, nikdy ne však silou a jen do částí, kam to předkožka samovolně dovolí. Následně můžeme volně opláchnout žalud. Musíme ale dbát na to, aby při tomto našem pokusu nedošlo k natržení předkožky, protože pak bychom synovi zadělali na pěkně nepříjemný problém. Po koupeli zase vždy penis jemně osušme.
O tématu chlapecké předkožky by se dalo hovořit dlouho, například o fimóze, obřízce a dalších tématech. Na ty se ale společně podíváme zase jindy.