Jak se říká, Češi jsou národem pejskařů. Potvrzují to i výsledky průzkumů z roku 2019, podle kterých má psa ve své domácnosti až 40 % Čechů. Pro své mazlíčky bychom udělali téměř cokoli a ročně za ně utratíme nemalé peníze. Když ale přijde na přepravu a na to udržet při jízdě automobilem sebe i psa, mnoho z nás stále netuší, jaká jsou vlastně rizika a jak psa nejlépe ochránit.
Sdílej článek
Každý, kdo nedodrží předpisy a přepravuje své pejsky na volno, riskuje své i mazlíčkovo zdraví a v těch nejhorších případech i život. Pokud ho ale přistihne policejní hlídka, může se také pořádně plácnout přes kapsu. Za nepřipoutaného psa může policie řidiči udělit pokutu až dva tisíce korun. Nedodržení předpisů může být ale v extrémních případech vyhodnoceno jako týrání zvířat a majitel by tak mohl zaplatit až 200 tisíc korun nebo čelit obvinění z trestného činu.
Co bychom tedy při jízdě autem s mazlíčkem měli dodržovat?
Malá zvířata patří do přepravky
Zákon nepředepisuje konkrétní způsob, jakým by zvíře mělo být v autě zajištěno. Malá zvířata se ale obecně doporučuje zavřít do přepravky. Tu pak můžete bezpečně uložit buď do kufru, připoutat na sedačce, nebo položit na zem. Přepravka se nesmí hýbat, musí mít správnou cirkulaci vzduchu a zvíře v ní nesmí být na kluzkém povrchu. Zvíře také musí mít dost prostoru k tomu, aby si mohlo pohodlně lehnout.
Střední psy je potřeba připoutat na sedačce
Větší zvířata můžeme převážet i vzadu na sedačce, musí být ale připoutána. Majitelům k tomu pomůže speciální postroj. Ty se prodávají v několika variantách: jedna z nich se připíná na karabinu do zámku bezpečnostního pásu, druhá se kolem pásu obepne.
Velké psy vozte v kufru
Zvířata, která není možné uzavřít do přepravky ani připoutat na sedačce, můžete přepravovat v kufru. I v tomhle případě ale existují určitá pravidla. Kufr musí být od prostoru pro cestující oddělený speciální mříží nebo sítí. Síť je ale podstatně méně bezpečná. Nejbezpečnějším řešením pro přepravu v kufru je hliníkový cestovní box.
_tip_