Proč některé maminky pracují i při rodičovské? A jak zvládají odloučení od dítěte? Co pro ně bylo nejtěžší a co by tyto ženy doporučily maminkám, které o práci při rodičovské uvažují? V dnešním článku se s vámi o své zkušenosti podělí tři pracující maminky.
Sdílej článek
Pro maminky na mateřské, jejichž malé děti vyžadují celodenní péči, je jistě velmi náročné sladit své pracovní povinnosti s těmi rodinnými. Přesto rok od roku stoupá počet žen, které se v průběhu své rodičovské dovolené věnují nadále svému profesnímu životu. Mezi nejčastější důvody maminky uvádějí, že dlouhá rodičovská dovolená jim způsobuje sociální izolaci od okolního světa, ale také velmi komplikuje návrat na pracovní trh. Přestanou mít přehled v oboru nebo se na ně zaměstnavatel dívá jako na ty, které odpadnou, jakmile dítě onemocní. Dalším důvodem může být i obtížnější návrat do rutiny pracovního dne. „Když bylo dceři půl roku, chyběl mi kontakt se starým dobrým světem dospělých. Domluvili jsme se s manželem, že on si zkrátí úvazek na 4 dny v týdnu a já se na 1 den vrátím do práce. Oba zaměstnavatelé nám vyšli skvěle vstříc,“ popisuje svou zkušenost Anna Ševerová.
Podobný důvod uvádí i druhá maminka Kristýna Matoušková: „Začala jsem pracovat, když bylo prvnímu synovi půl roku, a bylo to z několika důvodů. Nechtěla jsem řešit jen pokakané plínky a kojení, protože jsem tou dobou měla pocit, že se můj mozek skládá jen z mateřského mléka. Druhým důvodem bylo, že jsem nechtěla být závislá na manželovi a prosit ho o peníze, když chci jít s kamarádkou na kafe nebo si koupit drahé boty. A poslední důvod je ten, že kdybych byla po celou rodičovskou doma, tak bych po třech dětech na pohovoru mohla akorát říct: Zaměstnejte mě, je to super, posledních sedm let jen kojím a jsem na písku, jakmile dítě onemocní, jsem s ním, ale určitě pro vás budu přínosem. Všichni zaměstnavatelé by byli určitě moc nadšení,“ uzavírá s nadsázkou Kristýna Matoušková.
Když se ale těchto maminek zeptáte, co bylo pro ně na rozhodnutí pracovat při rodičovské nejtěžší, tak se víceméně shodují. „Opustit miminka jako taková. Hormony pracují a ty uzlíčky nechat doma s chůvou a odjet do práce… no, bylo to složité. Já jsem u prvního dítěte začala pracovat po šestinedělí a u druhého dítěte jsem pracovala v podstatě pořád. Vyřešila jsem to i tak, že většinu času byl v kanceláři se mnou. Syn byl klidné miminko a šlo to super. Jemu se to navíc evidentně také líbilo,“ vysvětluje maminka Martina Říhová a dodává: „Ale já jsem měla výhodu, kterou spousta matek nemá… vlastní kancelář, post ředitelky a nejbližšího nadřízeného v New Yorku.“
Kristýna Matoušková zase musela vyřešit, jak skloubit práci na home office s péčí o děti a domácnost. „Nejtěžší bylo obětovat veškerý svůj volný čas a naučit se pracovat, jakmile dítě usne. Normálně matka čeká, až dítě usne, a pak začne vařit, uklízet, nebo jde spát. Zatímco pracující matka, jakmile dítě usne, jde pracovat. A to i v situaci, kdy je všude nádobí nebo špinavé prádlo. Nádobí a prádlo se prostě řeší, když je dítě vzhůru.“
„Nejtěžší bylo nastavit si to doma tak, aby manžel nepovažoval svůj čas doma s malou za dovolenou. Hlídání není o tom pustit jí televizi a vlastně ani stavět věže z kostek. Je potřeba taky obstarat chod domácnosti – nakoupit, uvařit, vyprat a uklidit. Jinak by mě čekala po práci ještě druhá šichta doma a to dlouhodobě nejde zvládat,“ vysvětluje Anna Ševerová, jak pro ni byla důležitá podpora partnera.
A co by tyto matky doporučily maminkám, které zvažují či plánují při mateřské nebo rodičovské pracovat?
„Doporučila bych nepřestat vůbec pracovat. Neříkám chodit na osm hodin denně do práce, ale udržovat se něčím při chodu. Pokud to jde, zkuste přemýšlet třeba o něčem vlastním a rozjeďte si vlastní byznys. Máte spoustu času na přemýšlení, a když budete hlídat prcka, jak si pouští klacík v kaluži a říká tomu loďka, tak toho využijte a zkuste přemýšlet podobně a z něčeho vytvořit něco. Dá vám to jistotu návratu, a zároveň to bude váš utahaný mozek udržovat v přemýšlení,“ říká Martina Říhová.
Odlehčenou radu dává i maminka Kristýna Matoušková: „Hlavně si moc neberte řeči ostatních matek, že si neužíváte rodičovství. Jelikož pracující matka pak může vzít dítě k moři a nemusí si kupovat jen tepláky v supermarketu.“
„Nastavte si to hlavně tak, abyste byla spokojená a neuštvala se. Spokojená máma je základem pro spokojené dítě i spokojený vztah,“ shrnuje poslední zpovídaná maminka, Anna Ševerová.
Můžeme tedy říct, že maminky možnost pracovat berou hlavně jako příležitost dělat něco samy pro sebe. Z tohoto důvodu jsou pak spokojené a šťastné a jsou na sebe i hrdé, že dokážou sladit rodinný a pracovní život. A jak to máte vy? Pracujete, nebo si raději užíváte mateřských povinností? Podělte se s námi o svůj názor v komentářích. Budeme rádi.