Každý puberťák ho má… ano, opravdu si myslím, že úplně každý. O kom je řeč? No přece o oblíbeném youtuberovi. Pro nás, kteří v pubertě zavadili maximálně o hry složené z různě barevných kostiček do postaviček a dalších tvarů je svět youtuberů tzv. španělská vesnice.
Sdílej článek
Osobně jsem si s nadsázkou stanovila poučku, že youtuber je osoba s logopedickou vadou, velmi slabou rétorikou a vzděláním, kvalitní technikou pro zpracování videa a platem lepším, než je ten můj. Ale samozřejmě to tak není vždy, najdou se i tací, kteří se opravdu snaží mladé generaci předat něco, co bude obohacující. Jelikož tito lidé naše puberťáky ovlivňují, je potřeba uznat je jako součást jejich života, i když se nám to možná mnohdy nebude moc líbit. Naslouchejte dětem, když o youtuberech budou hovořit, a nesnažte se je hned jednou větou odsoudit. Podívejte se, o čem vlastně jejich příspěvky jsou, a prodiskutujte společně potom to, co vám přijde opravdu věcné, ale nebojte se i kritizovat. Vždy to však chce poslouchat a přemýšlet nad tím, co vám děti sdělují.
Kromě YouTube se děti velmi často pohybují na sociálních sítích. V době coronavirové pandemie to pro ně byla jedna z možností, jak se stýkat se svými vrstevníky. Čím více se děti seznamují s těmito sítěmi, tím více bychom měli být obezřetní a zajímat se především o jejich bezpečnost. Nezapomínejte si se svým puberťákem promluvit na toto téma. Je důležité vědět, kde se pohybuje a jaké informace o sobě publikuje. Jako jednu z možností doporučuji i zhlédnutí dokumentu V síti, který se dotýká tématu zneužívání dětí na internetu. K tomuto dokumentu následně vyšla i kniha a série krátkých videí, které upozorňují na nejdůležitější zásady bezpečného pohybu dětí na internetu.
Online život našich dětí je prostě v dnešní době zcela normální. Zakazováním a přikazováním toho moc nezmůžeme, je ale důležité je upozornit na nástrahy, které na ně na internetu mohou čekat.