„Kdy je ta správná chvíle pořídit si druhé miminko?“ zeptala se mě tento týden moje kamarádka, která má aktuálně dvouletého chlapečka. Upřímně jsem horko těžko hledala odpověď, ale pak jsem si vzpomněla na příběhy ze svého okolí a tam by se pár odpovědí dalo najít.
Sdílej článek
Jedna kamarádka si pořídila děti přesně po 4 letech, kdy jí končila rodičovská. Druhá kamarádka do toho vlítla, když bylo prvnímu synovi půl roku, a dokonce až do pátého měsíce netušila, že je těhotná, protože po porodu ještě ani jednou nedostala menzes. Děti tak měly od sebe rozdíl ani ne rok a půl. Obě jsme poctivě vyzpovídali a tady máte seznam plusů a mínusů, které oba případy přinesly.
Proč mít/nemít děti rychle po sobě
Pozitiva
- Budou si spolu hrát – děti se vzájemně zabaví.
- Mají k sobě blíž po celý život.
- Nemusíte vymýšlet rozdílné programy na výlety. Budou mít podobný okruh zájmů v daném období.
Negativa
- Finanční náročnost – nebudou po sobě dědit hračky, oblečení apod.
- Psychická náročnost, např. stres z toho, že musíte být někde na čas. Když u jednoho skončí období vzdoru, u druhého začne, případně se bude toto období třeba i překrývat. Jakmile jednomu přestanou růst zuby, začne to u druhého.
- Fyzická náročnost – bude to jako mít dvojčata. Když budete chovat jednoho, bude chtít pochovat i druhý. Tahat dvě odrážedla a dvě děti do schodů také stojí za to.
Když se překryje rodičovská dovolená, půjdete dříve do práce (jen pozor, ať nepřijdete i o finanční podporu z Úřadu práce)
Proč mít/nemít děti od sebe s větším věkovým odstupem
Pozitiva:
- Starší sourozenec bude samostatný (oblékne se, nají se) a vy máte o starost míň, než kdybyste musela řešit obsluhu dvou dětí současně – budete méně „ulítaná“.
- Starší sourozenec bude pro mladšího jako učitel. Starší sourozenec lépe pochopí, jak se má k mladšímu sourozenci chovat a může často mamince i pomáhat.
Negativa:
- Péči budete v raném věku věnovat všem dětem stejnou, protože na to budete mít čas.
- Finanční hledisko – děti po sobě mohou dědit nejen oblečení a boty.
Tak co, už víte, která volba je pro vás ta nejlepší? Jak a podle čeho jste se rozhodovali vy? Napište nám do komentářů.