Dětská rádia na Pigy.cz

Jakou nálepku jste dali do života vlastním dětem?

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Ten kluk je hroznej mamánek! Ta naše holka je děsně nešikovná, vůbec nevím po kom. Je to divoch po tátovi, to si s ním v dospělosti užijete. Je to šílený, nečekala bych, že budu mít takového vzteklouna. Ta moje princezna je spíš drak, všechny děti se jí bojí. Tak tohle všechno jsou nálepky, které dnes a denně dáváme vlastním dětem, aniž bychom tušili, jak jim tím škodíme. Pojďme se společně podívat na to, co to nálepkování přesně je, co způsobuje u našich dětí a jak mu můžeme předcházet.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

„Nálepkuješ a pak se divíš, že to ten kluk fakt tak dělá,“ řekla mi tuhle moje matka učitelka. Když jsme pak rozvedly diskusi, došlo mi, že tzv. nálepkování podvědomě opravdu dělám, přestože nechci. Tím že komentuji synovo nežádoucí chování, si na něj stěžuji, aniž bych to měla v úmyslu, a jeho chování tím ještě zhoršuji.

Co je nálepkování a jak působí na děti?

Nálepkování znamená, že své dítě označíte podle určitých znaků jeho chování, případně podle charakterových rysů nebo vzhledu. Pozor ale na to, že jakákoliv nálepka vaše dítě zařadí do škatulky a může ho stigmatizovat v pozitivním i negativním ohledu. Například pokud nějaké dítě označí pedagog za problémové a bude o něm v tomto ohledu mluvit před ostatními dětmi v kolektivu, tak danému dítěti dává nálepku. Ostatní děti, dospělí i další lidé už k tomuto dítěti jako k problémovému budou přistupovat. Prostě nejprve řekneme například „Ten Tomášek, on je takový plachý.“ Od doby, co jsme mu dali nálepku, si to vlastně i myslíme. Ve chvíli, kdy to řekneme před samotným dítětem, a ještě nějakým dalším osobám, tak si to myslí i tito lidé, a nakonec tomu uvěří i samo dítě a začne se podle toho teprve chovat. Ačkoliv třeba dříve plaché nebylo, jen zrovna nemělo ten daný den náladu skotačit.

Jak z toho ven?

Máme pro vás tři rady od odborníků, které by vám mohly pomoci nálepkování překonat a případně uchopit věc za lepší konec.

1/ Nehodnoťte dítě samotné, ale pouze jeho chování

Vždy když dáváme dětem nálepku, začínáme větu slovy „Ty jsi…“ Zkuste někdy místo klasického hodnocení „ty jsi nešika“, „ty jsi chytrolín“ apod. zhodnotit dětské chování a aktivitu. V praxi by to vypadalo následovně, „Jééé, ten obrázek se ti ale moc povedl.“ Nebo pokud na hřišti někoho dítě uhodí, tak neříkáme „ty jsi zlobidlo“, „ty jsi ošklivý“ apod., ale převedeme negativní věc na chování: „Tedíku, to nebylo pěkné chování. To se mi nelíbí. Chápu, že tě naštvalo, když ti Matýsek vzal bagr, ale může se to vyřešit jinak. Matýska to bolelo.“

2/ Přemýšlejte, jaké nálepky svým dětem přilepujete

Přemýšlejte sami, jestli jste někdy nějakou nálepku dostali a jak vás to ovlivnilo. Pak se na chvíli zastavte a uvědomte si, jaké nálepky dáváte svým dětem. Přijměte odpovědnost za to, co říkáte svým dětem, a jaké nálepky jim dáváte.

3/ Nehodnoťte dítě před ním samotným

Často se také stává, že kamarádkám s podobně starými dětmi vyprávíme, co to naše dítě zase vyvedlo. V podstatě úplně normálně mluvíme před někým, kdo není ani z rodiny, o chybách našeho vlastního dítěte. Tématu nálepkování se věnuje ve svých podcastech například Nevýchova (najdete je na Youradio Talk), i speciální pedagožka a lektorka Mgr. et Mgr. Katka Králová. Ta například pokládá na svém webu řečnickou otázku, zda bychom podobně hodnotili a nálepkovali kolegyni, kdyby stála vedle nás. „Víš, s tou Janou je to hrozný, vždycky na poradě mlčí jak zařezaná. Neřekne, že se jí něco nelíbí, a v kanceláři pak brblá. A není v kolektivu ani trochu průbojná, nedostaneš z ní pořádně její názor. Taková šedá myška. Myslím, že to u nás ve firmě dlouho nedá. Co, Jani?“ Tohle bychom si s největší pravděpodobností nikdy nedovolili, protože je to hulvátské, a vlastně i necitlivé. Ale k vlastním dětem si to dovolujeme často, protože máme nejspíš pocit, že tomu nerozumí. Tak to pozor, ony tomu rozumí velmi dobře!

Tak co, také jste někdy v životě dostali nálepku? Jak jste se s ní vyrovnali? A pomohl vám tento článek, abyste si uvědomili, že to dětem dělat nechcete?

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

    [recaptcha id:contactRecaptcha]

    Sdílej článek

    Povězte nám svůj názor