Nejspíš to znáte. V opojení ze silvestrovského šampusu a začátku nového roku si často dáváte předsevzetí, jak váš život všestranně udělat lepší. Chcete zhubnout, být hodnější na děti, zlepšit se v jazycích. Jenže v půlce ledna už nápady tak skvěle nevypadají a časem na ně zapomenete úplně, což je škoda. Jak na to, abyste na sebe byli za rok v prosinci hrdí, protože jste splnili vše, co jste si předsevzali?
Sdílej článek
1/ Nepřežeňte to
Ačkoli máte možná ráda akční plány a seznamy úkolů, předsevzetí by vás neměla zahltit. Vytvořit si rozsáhlý plán na zlepšení života, který zahrnuje že zhubnete, přestanete kouřit, budete každý den vařit teplé večeře, každý den běhat, častěji volat své matce a tak podobně nejspíš znamená, že o něm už druhý lednový týden nebudete radši vědět.
Na internetu najdete spoustu zajímavých seznamů typu 60 nejlepších předsevzetí do nového roku, 70 opravdu skvělých předsevzetí, které se hemží nápady, jež by z vás udělaly kombinaci Matky Terezy, Mahátma Gándhího a Supermana. Obsahují spoustu vzletných myšlenek (ale také obecných rad) typu „Méně mluv, více naslouchej“, „Nauč se každý den něco nového“, „Více se směj“, což je sice hezké, ale v takovém rozsahu nesplnitelné, takže se spíš nechte inspirovat než pohltit.
2/ Dávejte si realistické cíle
I když se možná děsíte při pohledu na váhu a víte, že k ideální hmotnosti máte 20 kg, vytyčte si menší cíl, který se vám bude snáze plnit. Udržíte tak svou motivaci. Je lepší dát si předsevzetí, že zhubnete 5 kg, a nakonec zhubnout 10, než pomýšlet na 20 a zhubnout dva – nebo žádné.
3/ Vyhněte se vágním předsevzetím
Stanovit si vysněný cíl je hezká věc, ale pokud je příliš vágní, možná pak budete mít tendenci jej odsouvat a odsouvat, protože vlastně nevíte, jak na něj. Promyslete proto radši hned, jak ho dosáhnout pomocí jednotlivých podrobných kroků. Pokud je vaším cílem například zhubnout pět kilo, rovnou si vytyčte, že půjdete třikrát týdně každé ráno běhat do parku a večer vynecháte brambůrky i čokoládu.
V plánování aktivit dnes můžete využít už nespočet aplikací, pomoci vám může například Google kalendář, který přímo nabízí funkci Cíl. Když si vyberete jeden z okruhů (cvičení, zlepšování se, pořádek a tak dále) a zvolíte konkrétní cíl, jeho frekvenci a preferovanou dobu dne, kdy se mu budete chtít věnovat, kalendář vám sám naplánuje vhodné časy v době, kdy máte volno. A vězte, že se vám také sám připomene. Budete moci navíc také odkliknout, zda jste svůj úkol ten den splnila, či nikoli, a tak pěkně uvidíte, jak vám to jde.
4/ Najděte spolubojovníky
Předsevzetí se lépe plní ve skupině či aspoň dvojici. Parťák vás motivuje, žene kupředu a můžete spolu sdílet radosti i strasti. Jestliže máte naplánovanou posilovnu na šestou ráno a vidíte, že to venku vypadá na déšť, možná se vám nebude chtít vylézt z postele. Když ale víte, že na rohu u banky bude jako každý den čekat vaše spolucvičitelka Katka, hned je po lenivých nápadech. A ne, abyste Katce zavolala a přemlouvala ji, že se na to obě vykašlete. Nebo pokud se chcete například zlepšit v jazycích, najděte si online kurz, prezenční kurz v jazykové škole nebo člověka na konverzaci, protože večerní usínání nad učebnicí francouzštiny vaše passé composé také nezlepší.
5/ Sepište si své cíle
Svá předsevzetí a konkrétní kroky k jejich dosažení si napište. Do diáře, do deníku, do mobilu. Ať je máte pořád na očích. Odškrtněte si, co už jste zvládla.
6/ Dovolte si chybovat
Stáhla jste večer u filmu zákusek a teď přemýšlíte, jestli to hubnutí má vůbec cenu? Dovolte si chybovat, to se stává. Klidně ve svém cíli pokračujte. Za pár týdnů či měsíců na sebe budete hrdá!