Vánoční prázdniny jsou tu. Spousta volného času představuje pro rodiče nemalou výzvu – jak děti zabavit? Jak pravidla pro trávení prázdnin nastavit tak, aby společné volno nebylo spíše za trest než za odměnu? Jak se domluvit v případě, že by dítě nejraději celé dny prosedělo u televize nebo počítače, nebo když většinu dne upírá pozornost ke svému telefonu? Nastavování dohod a hranic je odvislé od mnoha faktorů – ať už jde třeba o podobu trávení volného času v rodině, o povahy jednotlivých rodinných příslušníků, rodinné styly komunikace, konkrétní situace apod.
Sdílej článek
Kolik času před obrazovkou povolit?
Určit doma správnou hranici, kolik času smí dítě strávit před obrazovkou, může být poměrně těžký úkol. Zejména tehdy, rozchází-li se vzájemná představa i mezi partnery. Obecně se doporučuje, aby děti trávily před displeji různých typů co nejméně času. Podrobné doporučení, kolik času je pro děti v daném věku ještě v normě, vydala například Americká asociace pediatrů. Jeho znění je na internetu dohledatelné jak v originále, tak i v českém překladu, proto jej zde nebudu podrobně rozepisovat. Zmíním jen orientačně pro představu, že například pro předškoláka je doporučována max. hodina denně.
Dobré příklady táhnou
Pokud se snažíte dítěti čas před displejem korigovat, určitě víte, jak důležitou roli hraje zajímavost alternativy, kterou mu nabídnete k trávení volného času. Zde ovlivňuje situaci více faktorů – jak staré máte dítě, jaké má zájmy, povahu, schopnosti apod. Obecně se vyplácí jít potomkovi příkladem. Těžko po něm budete například vyžadovat jakousi digitální abstinenci, pokud sami koukáte do displeje svého mobilního telefonu při každé příležitosti, nebo když si pustíte televizi jako zvukovou kulisu. Začněte proto nejprve u sebe. Domluvte si doma společná pravidla platná jak pro děti, tak pro dospělé. Jak je to třeba ve vaší rodině s užíváním mobilů při jídle či na návštěvě? Platí nějaká omezení sledování obrazovky (a tzv. modrého světla) před spaním? Pokud platí pravidla pro všechny členy domácnosti, máte větší šanci, že budou děti pravidla respektovat.
Jak konkurovat displeji?
Chcete-li dostat z dítěte chuť sedět před obrazovkou, potřebujete mu nabídnout lákavou alternativu. Pro volbu vhodného programu hrají roli zejména zájmy, věk a povaha dítěte, které jím chcete oslovit. Co jednoho nadchne, pro druhého může být „trapárna dne“. Pokud máte doma introverta nebo trochu samotáře, můžete zkusit např. nějaké logické úkoly či hádanky a hlavolamy určené už pro jednoho hráče. Zaujmout by mohla třeba zašifrovaná zpráva (např. morseovka) nebo „honba za pokladem“ s plněním různých úkolů.
Děti společenské zas snadno navnadíte na společné hraní různých her – deskových, stolních, karetních, ale třeba i pohybových, slovních apod. Pokud vás nenapadá, co hrát, existují webové stránky, které nabízejí různé návody na hry dle věku, prostředí nebo třeba oblasti zaměření, na kterých lze načerpat inspiraci. Do vyhledávače stačí zadat jen např. „hry pro děti“, „hry v místnosti“ aj. Tvořící nadšence zaujmete netradičním vyráběním nebo zkuste připravit originální omalovánky z vašich fotografií či obrázků oblíbených postav (dobře poslouží různé on-line grafické programy, stačí si zadat do vyhledávače „omalovánka z fotografie“). Zajímavé výsledky přináší i tvořící výzva z toho, co dům dal – dáte k dispozici různé materiály, obaly a předměty, výtvarné pomůcky a necháte malého umělce tvořit dle fantazie. Ať už se však budete ubírat při vymýšlení programu jakoukoliv cestou, určitě se vám vyplatí, když dítě do plánování zapojíte.