Vypěstovali jste si na zahrádce velkou úrodu zeleniny nebo našli v lese velké množství hub a teď přemýšlíte, jak je nejlépe uchovat? Díky fermentaci uchováte veškeré přebytky úrody a navíc podpoříte své zdraví!
Sdílej článek
Fermentace, co to vlastně je?
Fermentace, neboli kvašení nebo kysání, označuje proces přeměny organických látek na látky jednodušší, během kterého dochází k prudkému rozvoji mikroorganismů. Díky tomu vznikne prostředí, které chrání potraviny před kontaminací toxickými látkami i mikrobiálním rozkladem. Mikroorganismy, především jejich enzymy označované jako fermenty, získávají kvašením energii. Ta se využívá při konzervaci různých druhů potravin, ale také k výrobě alkoholických nápojů nebo třeba kysaných mléčných produktů.
Fermentovat se dá dvěma různými způsoby:
- za přístupu vzduchu – to se nazývá aerobní kvašení, například octové nebo citrónové kvašení
- bez přístupu vzduchu – tedy anaerobní kvašení, například alkoholové či mléčné kvašení
Jak fermentace probíhá?
K fermentaci se využívá velké spektrum mikroorganismů, jsou to různé bakterie, kvasinky nebo plísně. Záleží na tom, zda jsou mikroorganismy a jejich enzymy v potravinách samy přítomné, nebo je jako startovací kultury musíte k potravinám přidat.
Mezi nejznámější fermentované potraviny patří kvašená zelenina jako zelí, okurky a kimči, kysané mléčné výrobky od jogurtů, přes tvaroh, kefír až po zrající sýry, dále pak fermentované uzeniny jako klobásy, salámy, špek, luštěniny – např. sójová omáčka, miso, tempeh, fermentované obiloviny v kváskovém pečivu a fermentované nápoje, sem patří pivo, víno, medovina a cider.
Proč fermentovat?
Jedná se o skvělý způsob, jak některé suroviny uchovat na delší dobu. Navíc fermentování dokáže učinit potraviny stravitelnější a často i chutnější, zvyšuje nutriční hodnoty některých látek a má pozitivní vliv na lidské zdraví. Kvašení totiž prokazatelně zvyšuje výživovou hodnotu potravin, přeměňuje složitější látky na jednodušší, a z toho důvodu činí některá jídla stravitelnějšími. Pomocí enzymů dochází ke štěpení polysacharidů na cukry a bílkoviny se postupně rozkládají na přímo využitelné aminokyseliny. Kvašení také pomáhá snížit obsah anti-nutričních látek jako např. kyselinu šťavelovou nebo fytovou, díky čemuž budete lépe vstřebávat obsažené minerály.
Vedle toho, že fermentace zlepšuje chuť a stravitelnost některých potravin, působí skvěle i na lidský organismus. Nejen, že vysoce snižuje obsah toxických látek v potravinách, ale během procesu vznikají i probiotické látky, které posilují imunitu, chrání před rozvojem bakteriálních infekcí, zlepšují zdravotní stav střev a snižují projevy některých alergií.
10 důvodů, proč byste měli jíst fermentované potraviny i vy:
- Jde o přírodní konzervaci zeleniny.
- Fungují jako přírodní probiotika.
- Obsahují vysoké množství enzymů pro podporu trávení.
- Jsou bohaté na vitaminy skupiny B, K2, C a A.
- Podporují dobrou imunitu.
- Lépe vstřebáte minerály a ostatní živiny z potravy.
- Obsahují antibiotické a antikarcinogenní vlastnosti.
- Zlepšují trávení jiných potravin.
- Snižují chutě na sladké a pomáhají vyplavit z těla toxiny.
- Obnovují zdravý mikrobiom ve střevech a střevní peristaltiku.