Jaro probouzí k životu přírodu kolem nás. Všechno raší, pučí, klíčí a začíná kvést. Je to ta nejlepší doba vyzkoušet i domácí klíčení semínek. Takto upravená semena jsou skvělou pochoutkou vhodnou do salátů, pomazánek a i jiných jídel a jsou vhodnou složkou moderní stravy.
Sdílej článek
Naklíčená semínka jsou zásobárnou vysoce hodnotných tuků, minerálních látek, stopových prvků, vitaminů, enzymů a bílkovin. Při klíčení se tyto látky aktivují a jejich množství se několikanásobně zvyšuje. Konzumace klíčků má pozitivní účinky při podpoře léčby některých zdravotních neduhů jako například cukrovky, srdečních a cévních onemocnění, nadváhy a podobně, a proto si je neváhejte dopřávat plnými doušky. Nejvhodnější ke klíčení jsou luštěniny – například čočka, mungo, hrách, cizrna, fazole. K naklíčení se hodí ale i jiná semena – hořčice, řeřicha, vojtěška, špalda, oves, žito, ječmen, pohanka a další.
Jak na to?
Ke klíčení vám stačí obyčejná zavařovací sklenice o objemu 0,7 l se speciálním víčkem ve formě sítka, které na sklenici jednoduše našroubujete, v obchodech ale také můžete narazit na tzv. klíčidla, výběr pak záleží jen na vás, případně na tom, co je právě ve vašem okolí nejdostupnější. Při výběru vhodného klíčidla ale také nezapomeňte zvážit jeho velikost.
Samotné klíčení potom probíhá velmi jednoduše. Semínka nasypejte do klíčidla a několikrát denně propláchněte čistou vodou. Semínka mají být stále vlhká, nemají však být ponořená ve vodě, aby nedošlo k jejich znehodnocení. Po cca třech dnech (podle typu semen) už jsou naklíčená semena připravena ke konzumaci a lze je využít při přípravě jídel.
Na internetu najdete velkou spoustu receptů na speciální pokrmy z klíčků, ale své uplatnění najdou i v jednoduchých pomazánkách, salátech, polévkách nebo jen tak nasypané na chlebu s tvarohem nebo sýrem. Zkuste je i netradičně kombinovat s běžnými potravinami.
_tip_