„Jé, tomu to ve škole nejde, on ještě neumí číst!“ Také jste už podobné poznámky adresované vašemu dítěti slyšeli? Možná ale nemusí jít o nepozornost nebo nedostatečnou přípravu.
Sdílej článek
Specifické poruchy učení jako dyslexie, dysgrafie nebo dyskalkulie a další se obvykle objevují až poté, co dítě začne dítě chodit do školy – počty nejdou tak úplně hladce, písmenka se pletou a výtvarná výchova taky nejde? Možná, že má vaše dítko jednu z následujících poruch:
Dyslexie
Tato porucha se týká především čtenářství, projevuje se především tak, že osoba pomaleji čte, nerozumí textu či zaměňuje písmena, například B a D. Někdy také úplně vynechává slova, často si nejdřív přečte slovo potichu a až získá jistotu, přečte ho nahlas. Obtíže při čtení také způsobuje, že dítě ihned zapomíná, co četlo.
Dysgrafie
Jak už název napovídá, jde o problémy s psaním. Písmenka často nejsou psaná na řádku, ale nad nebo pod, nejsou jednotlivě spojená, lidé s touto poruchou si pletou podobná písmena, často škrtají či dělají chyby, navíc píší velmi pomalu.
Dysortografie
Tato porucha bývá někdy chybně zaměňována s dysgrafií. Jedinci sice také mají problém s psaním, ale tentokrát jim dělá problémy především gramatika nebo píší slova navíc či jiná úplně vynechávají.
Dyskalkulie
Dítě, které se nově učí počítat, může mít problémy se všemi početními způsoby – sčítáním, odčítáním, násobením i dělením a řadu matematických operací prostě nechápe. Pomáhá si prsty a čas strávený nad číslicemi je opravdu dlouhý a často bezvýsledný.
Děti s těmito poruchami bývají často velmi chytré, proto může být pro rodiče někdy obtížné do přiznat, že jejich dítě má nějaký problém. Místo toho, abyste své dítě osočovali, že je nepozorné nebo se nechce učit, zkuste mu pomáhat v rozvoji, případně se obraťte na odborníky, kteří vám přesně poradí, jak na to. Tyto děti mohou s přehledem dosáhnout úspěchů na vysokých školách a v budoucím zaměstnání. Věnujte se jim, mějte trpělivost a pomáhejte jim. Víte třeba, že Steve Jobs, Tom Cruise nebo Thomas Edison měli také poruchu učení?
_tip_