Pomočování dětí je problém v mnoha rodinách. Někteří ho řeší s odborníky, jiní se s ním snaží vypořádat jen doma a po svém. Co je lepší?
Sdílej článek
Noční pomočování se v naší společnosti spíš než za onemocnění považuje za ostudu. A neinformovanost rodičů dělá bohužel z této diagnózy tabu. Přitom za „mokré příhody“ nemůže ani dítě, ani rodič. A výčitky, nadávky, hrozby či dokonce tresty nic neřeší. Naopak. Problém můžou ještě zhoršit.
Kdy se jedná o nemoc?
Na to, že jde o rozšířený problém, poukazují i statistiky. Jedna ze studií zpracovaných ve Velké Británii upozorňuje, že se počurává skoro třetina pětiletých dětí, spousta z nich si jich svůj problém přenese až do dospělosti.
Pojďme si říct, o co vlastně jde a kdy se o pomočování už hovoří jako o nemoci. Jestliže se vám v noci občas počurá batole či dítě do pěti let věku, netřeba tolik panikařit (tedy pokud se to pravidelně nestává přes den, kdy by mohlo jít například o projev močové infekce).
Zpozornět byste měli, jestliže je vašemu dítku pět let a více. To je už pomočování vnímáno jako problém. Podle odborníků jde totiž o věk, kdy jsou již reflexy močení stabilizované a pomočování tudíž nesouvisí s otázkou dozrávání řídicí činnosti mozku.
Příčiny enurézy
Když se pomočuje pětileté a starší dítě minimálně jednou za měsíc, je potřeba už navštívit lékaře. Protože se jedná o takzvanou enurézu. Její příčiny můžou být různé. Buď je na vině porucha močového měchýře (např. dráždivý měchýř s malou kapacitou), nebo psychické problémy – například rozvod rodičů, narození sourozence, nástup do školky či jakákoli forma šikany…
Enurézu ale také může způsobit snížená tvorba hormonu vazopresinu, který zodpovídá za snížení objemu produkce moči během spánku. Pokud vazopresin nefunguje tak, jak má, zvýšená produkce moči pak vede k přeplnění nezralého močového měchýře, který nevyšle do mozku signál o tom, že je naplněný, a dítě se během spánku pomočí.
Výrazný sociální a hygienický hendikep
Ať tak, či tak, konzultace s odborníkem je nutná. Lékaři totiž upozorňují, že pomočování způsobuje výrazný sociální a hygienický hendikep, který postihuje nejenom pacienta samotného, ale i jeho rodinu. Čím déle totiž porucha trvá, tím víc zasahuje do sebevědomí malého enuretika.
Co tedy například dělat?
V první řadě dítě za pomočování netrestejte ani jinak nekárejte.
- Velmi důležitý je citlivý přístup.
- S dítětem o problému otevřeně mluvte.
- Pokud má enuretik sourozence, vysvětlete mu, že pomočování je citlivá a soukromá věc, o které se na veřejnosti nemluví.
- Také naučte potomka správný pitný režim. To znamená pít zejména dopoledne a odpoledne příjem tekutin postupně snižovat.
- Těsně před spaním už dítěti moc tekutin nedávejte. Případně opravdu jen pár doušků.
- Také dítě před spaním moc nestresujte.
- Dbejte na to, aby se dítě před spaním vždy vymočilo.
Důležitá je trpělivost
Problém by měl být řešen nejpozději do nástupu dítěte do školy. Do té doby byste měli znát příčiny pomočování a podle toho zvolit nápravu. Buďte však trpěliví. Léčba je totiž podle lékařů zdlouhavá a postupuje po malých krocích.
_tip_