Lhaní dokáže některé rodiče rozpálit doběla. Obzvlášť ve chvíli, kdy si prcek za svojí (ne)pravdou zarputile stojí. Víte ale, že lhaní je u ratolestí vcelku běžná věc, a dokonce se považuje za důkaz normálního vývoje dítěte?
Sdílej článek
Co je lež, asi všichni víme. Záměrný podvod, kterým se snažíme druhého oklamat s cílem dosáhnout svého. Také jste to někdy na druhé zkusili? Troufnu si říct, že ano. Všichni z nás. A tak to zkouší i děti.
Dítě si lhaním osahává svět
Podle psychologů je lhaní u dětí zcela běžné – svědčí o normálním vývoji a rozvíjející se inteligenci. Lhát se dítě učí mezi třetím a pátým rokem. Zjišťuje totiž, že něco může být i trochu jinak. Například: „Jak může maminka poznat, že jsem si neumyla ruce, když mě nevidí? Tak jí řeknu, že už je mám čisté… “ Prcek si tak osahává svět a přizpůsobuje se mu.
Odborníci také tvrdí, že do tří, čtyř let dítě v podstatě nevnímá rozdíl mezi fantazií a skutečností. Tudíž nevidí ani rozdíl mezi pravdou a lží. Psychologická hranice je prý pět let, kdy má už skutečnost od lži plně rozeznat.
V hlavní roli fantazie
Malé děti lžou – vymýšlí si – neúmyslně, mnohdy jde jen o práci s fantazií, přeháněním a zveličováním. Jejich představivost se totiž rychle vyvíjí a někdy je pohltí natolik, že svým vizím samy začnou věřit. A pak třeba dítko běhá po bytě a huláká, že v té jeskyni (ve skutečnosti v šatně) na něj číhají vlci. Nebo že ve školce nemohl usnout, protože mu to přeci jeho plyšový kamarád nedovolil. Tohle ale k jejich věku patří. A za to je netřeba hubovat.
Odlišit realitu od fantazie a vlastních přání by se však děti měly naučit nejdéle do svého nástupu do školy – rodiče by jim měli s citem a vlídností vysvětlit, jak se věci mají.
Lží se dítě vždy snaží něco sdělit
Horší to je se lží, kterou dítě říká záměrně a moc dobře o ní ví, tedy okolo pátého roku života. A to už je potřeba rozlišovat důvody, proč vás mrňous balamutí. Protože dítě se záměrným říkáním nepravd vždy snaží něco sdělit.
Psychologové se shodují, že nejčastějším důvodem lhaní je strach z trestu. A to většinou v případě, když trest je nepřiměřený. Nebo když mají rodiče až příliš velké nároky. To se pak lež jeví jako obrana proti přetěžování.
Motivem k vymýšlení si ale také bývá žárlivost (například vůči sourozenci) nebo pocit křivdy. Malý lhář se na sebe prostě snaží jen upoutat pozornost.
Nebo touží po nějaké věci, proto zalže, aby (jak si myslí) ji získalo snáze. Někdy si vybájí příhodu také ze zlomyslnosti jen proto, aby byl potrestán třeba ten kluk ze školky, kterého vůbec nemá rád.
Jak na lež reagovat?
Dejte dítěti šanci se přiznat – v klidu mu ukažte, že víte, jaká je pravda, aniž byste na něj ve vzteku chrlili: „Už zase lžeš? Jsi lhář!“
Pro předškoláka jsou totiž rodiče vším a jejich soudy o sobě snadno přijímá za vlastní. Tak proč mu vnucovat, že je lhář? V období, kdy se teprve spoustu věcí učí, včetně správného chování, to je trochu silná káva.
Nastavte jasná pravidla
Dítě by také mělo okusit, že lhaní se nevyplácí. Proto nastavte jasná pravidla a nechte ho nést za každou nepravdu následky. A buďte v tom důslední.
Také byste měli jít svým potomkům příkladem. Nechcete, aby lhali? Tak jim taky nelžete. Protože když uvidí, že vám to prochází, tak proč by nemohlo jim?
Povzbuzování upřímnosti je rovněž správná cesta. Když vám dcera přizná, že našla schované bonbonky a dva si vzala, nehubujte ji. Aby si nemyslela, že pravdomluvnost se nevyplácí. Stačí jí jen vysvětlit, že příště by bylo lepší se nejdřív zeptat. A pak jí poděkujte, že byla upřímná.
Zkrátka se snažte budovat vzájemnou důvěru, snažte se vytvořit prostředí, v němž bude vašemu dítěti dobře a kde bude vědět, že s vámi může hovořit o všem. I o věcech méně příjemných.
V každém případě také potomka ujistěte, že ať udělá cokoli, máte ho rádi, záleží vám na něm. Láska rodičů je totiž velmi důležitá pro zdárný vývoj dítěte.
_tip_