Že jíme ředkvičky, mrkev, červenou řepu, na tom není nic zvláštního. Víte ale, že i natě těchto plodů se dají v kuchyni krásně zužitkovat? A navíc díky nim dodáte tělu další porci potřebných vitaminů!
Sdílej článek
Čerstvé zeleninové natě dřív bývaly samozřejmou součástí venkovské kuchyně. A dnes se jejich obliba opět vrací. Ano. Listy z ředkviček, kedluben, mrkve, červené řepy či jiných druhů zeleniny na kompostu či v koši končívají naprosto zbytečně. Dá se totiž s nimi doslova kouzlit.
Kedlubnová nať na chudokrevnost, ředkvičková dezinfikuje
Tak třeba takové listy kedlubny obsahují mnohem víc vitaminu C, draslíku, vápníku či železa než samotná bulva. A právě vyvážená kombinace vápníku a železa může být velmi prospěšná pro lidi, kteří trpí chudokrevností.
A co třeba taková nať ředkviček? I ta je skvělá! Obsahuje rovněž vitamin C, dále vitamin A, E a vitaminy skupiny B. Také jsou v ní zastoupené hořčičné silice, díky nimž skvěle dezinfikujete organismus. Ne nadarmo ředkvičkovou nať lidoví léčitelé doporučují jako lék na infekce zažívacího traktu.
Listy řepy prospívají krvi, nať mrkve reguluje tlak
Ani listů červené řepy se nebojte. I ty totiž v sobě ukrývají velké množství nutričně výživných látek. Vévodí jim především chlorofyl, který má blahodárný vliv na naši krev. Obsahují i hodně vitaminu C, beta-karoten, vápník a železo.
Rovněž nať z mrkve nevyhazujte, i ta obsahuje cenné živiny, jejichž seznam je opravdu působivý. Tak například je plná vitaminů A, C a K, vápníku, železa, nechybí v ní ale ani fenolové sloučeniny, karotenoidy a další antioxidanty. A co víc, nemá žádný cholesterol! Takže sečteno – podtrženo: mrkvová nať je prostě vzpruha pro váš organismus. Nejenže díky ní posilujete imunitu, navíc chrání tělo před různými infekcemi, přispívá k pročištění ledvin či reguluje krevní tlak.
Jak tyto natě v kuchyni využít? Přečtěte si v příštím článku.
_tip_