Možná se vám ne vždy podaří dostat dítě do postele po večerníčku, možná mnohdy protahuje čtení pohádek i na pětinásobek, a možná jste někdy natolik rezignovaní, že dítě necháte zkrátka usnout svévolně až po naprostém vyčerpání třeba uprostřed noci
Sdílej článek
Pokud je to mimořádná situace, pak ji lze omluvit. Pravidelný nedostatek spánku může mít na dítě ale vážné negativní dopady, kterým byste se určitě měli vyhnout.
Nadváha i obezita
Je vědecky prokázáno, že nedostatek spánku má vliv na přibývání na váze. Tělo totiž hledá energii, kterou nemohlo získat prostřednictvím spánku, právě v jídle – přestože nemá hlad. Nevyspané dítě tedy častěji vyhledává sladkosti i jídlo obecně.
Špatné soustředění i učení
Zejména ve školním věku může mít nedostatek spánku přímo viditelný vliv na úspěchy ve škole. Spánek totiž pozitivně ovlivňuje funkci mozku, kreativitu i koncentraci, které jsou pro učení nezbytné.
Deprese a úzkosti
Se správnou funkcí mozku pak souvisí i duševní pohoda. Nevyspané dítě není dostatečně regenerované, trpí nedostatkem spánkového hormonu melatoninu, je ve stresu a může časem trpět úzkostmi i depresemi. Důsledkem podrážděnosti či agrese se pak také špatně socializuje, což má další negativní dopady na psychiku.
Oslabená imunita
Unavené, ospalé a vystresované dětské tělo zákonitě trpí také oslabenou imunitou – mimo jiné proto, že se v lidském těle nestačí dostatečně vyplavit proteiny cytokiny, které bojují proti zánětům i infekcím. Ne nadarmo tedy doporučují lékaři nemoci vyležet.
Srdce a cévy
Nedostatek spánku navíc vede i ke zhoršení hodnot krevního tlaku i cholesterolu, což v dospělosti může vést ke vzniku kardiovaskulárních onemocnění.
_tip_