Dodají energii, uvolní, naladí, potěší, probudí vzpomínky… nejen takovou moc mají éterické oleje. Mohou být balzámem pro tělo i duši, a to velmi cenným.
Sdílej článek
Éterické oleje produkují rostliny proto, aby se ochránily před škůdci, pokud je chceme využít, cesta k nim není snadná. Destilace zabere čas a spotřebuje mnoho materiálu. Proto si za kvalitní éterické oleje zaplatíme víc než pár korun. Éterické oleje obsahují stovky složek, které se využívají různými způsoby.
- Například eukalyptus je oblíbená rostlina a olej z ní zná asi každý. Používá se při rýmě i na hojení drobných ran, napomáhá soustředění.
- Levandule naopak zklidňuje a uvolňuje.
- Máta a rozmarýn povzbuzují.
- Tymián působí antibakteriálně.
- Čajovník má hojivé účinky.
- Meduňkový olej je dobrý na opary
- Bolavý žaludek zklidní olej z bazalky.
- Známý je také heřmánek s všestranným využitím.
Jaký olej zvolit a jak ho použít
Odpařování, kloktání, koupele, způsoby jsou různé a každý je vhodný pro jiný účel. Například inhalace může pomoci při rýmě, využití olejů při profesionálně provedené masáži může zbavit tělo křečí a posílit imunitu.
Provoněné místnosti kvalitní svíčkou s olejem mohou navodit klid a pohodu nebo povzbudit či zlepšit náladu. Na to jsou vhodné citrusové plody nebo vanilka a lesní vůně. Některé oleje najdou místo také v kuchyni. Na éterických olejích se nevyplatí šetřit. Měly by být pouze stoprocentně přírodní, nikoliv syntetické. Neuškodí pohlídat si dobu trvanlivosti a označení, že je olej vhodný pro aromaterapii.
Tip
Éterický olej lze využít také při praní místo aviváže. Stačí přidat pár kapek k prádlu. Olej obvykle nezanechává fleky. Využít ho můžete také jako parfém. Zvolíte nosný olej (např. jojobový, který je bez vůně) s libovolným kvalitním esenciálním, kterého přidáte pár kapek. Poměr je třeba vyzkoušet podle toho, jak intenzivní vůni požadujete. Parfém připravujte v menším množství, ne do zásoby. Nanášejte ho přímo na pokožku.
_tip_