„Mami, tati, koupíte mi, prosím, nějaké zvířátko?“ Jste při této otázce bezradní, protože je vaše dítě alergik? Nezoufejte. Poradíme vám, jak se k tomu postavit.
Sdílej článek
Upřímně? Buďte opatrní a hodně se raďte s odborníky. Alergie totiž není žádná legrace a špatná volba vám a vašemu potomkovi může život značně zkomplikovat.
Kde je kámen úrazu?
Pojďme si to vysvětlit. Někteří rodiče jsou mylně přesvědčeni, že alergeny kralují ve zvířecí srsti. Proto svým dítkům v dobré víře koupí „naháče“. Když však alergické reakce neberou konce, jsou překvapení.
Není divu, ataky v podobě rýmy, vyrážky, zánětu spojivek či kašle vyvolávají podle odborníků spíš roztoči uhnízdění v kůži, kožním mazu, krvi, či zvířecí moči. Nejagresivnějším spouštěčem jsou pak kočičí a psí sliny. Alergie na srst je podle imunologů zcela výjimečná.
Když je alergie na srst
Pokud však chcete prckovi přeci jen vyhovět, je potřeba v první řadě zjistit, jakého původu jeho alergie je. Když je to přece jen na zvířecí srst, doporučují se například tato plemena:
- Bezsrstá a vrásčitá kočka sphynx. Pro někoho je možná ošklivá, jde však o zvíře mazlivé, hravé a velmi inteligentní. Je však potřeba ji pravidelně mýt, aby její kůže nezapáchala a nemastila se. V létě se musí mazat krémem, aby se nespálila.
- Kočka cornish rex. Její kudrnatá srst je opravdu jemná, skládá se pouze z podsady. Ani se nepročesává, jen pravidelně otírá vlhkým hadříkem.
- Ze psů například peruánský naháč. Elegantní, ušlechtilý, velmi štíhlý, hrdý, poměrně klidný a oddaný svému pánovi. Je to však pes pouze do bytu, a když jsou venku silné mrazy, musí mít obleček. V létě je nutné jeho kůži rovněž ošetřovat krémem.
- Mexický naháč. I tenhle strážný a doprovodný pes ihned zaujme chybějící srstí. A když nějakou má, tak pouze jemnou a řídkou na hlavě a konci ocasu. Miluje pohyb, nevadí mu déšť ani sníh.
Kdy na psa a kočku zapomenout?
Pokud je vaše dítě alergické na bílkovinu Fel D1, na psa a kočku raději zapomeňte. Tenhle alergen se totiž vyskytuje právě v psích a kočičích slinách. Netřeba však házet flintu do žita. Zkuste třeba:
- Rybičky. Ty jsou opravdu hypoalergenní. I tady je však potřeba mít se na pozoru. Nutné je dobře pečovat o akvárium, aby se nestalo zdrojem plísní, které by mohly vyvolat přecitlivělost.
- Želvu. Ani ta alergické reakce nezpůsobuje. I u želvy chované v teráriu ale platí: terárium čistit, čistit, čistit.
- Afrického šneka. Na šneka je fakt obrovský. Jeho ulita může v zajetí dorůst až do 20 centimetrů! Je to na život nenáročný domácí mazlíček, v jídle nevybíravý. Má však rád vysokou vlhkost a teplotu okolo 28 stupňů.
Pro mírné alergiky
A jakou radu máme pro ostatní alergiky? Pokud jsou zdravotní obtíže vašeho dítěte lehčího rázu, psa nebo kočku můžete zkusit. Například tato plemena:
- Sibiřská kočka. Je to dlouhosrsté přírodní plemeno. Její sliny obsahují mnohem méně bílkoviny Fel D1. Je velmi nenáročná, nebojí se vody, nesnese však samotu.
- Bišonek – bílá chlupatá psí koule. I když má husté chlupy, alergenů uvolňuje minimálně. I tak je potřeba jeho srst pravidelně stříhat, kartáčovat a koupat.
- Portugalský vodní pes. Tohle středně velké plemeno, které nelíná, je taková psí celebrita. Svým alergickým dcerám ho pořídil například Barack Obama.
_tip_