Dětská rádia na Pigy.cz

Barefoot: Nosí vaše děti opravdu zdravé boty?

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Na každou maminku dříve nebo později čeká nelehký úkol – koupit první botičky. A potom druhé, třetí, čtvrté, které jsou vlastně stejně důležité jako ty první. Botiček je dnes na trhu nepřeberné množství, ale každá maminka si musí nejprve zvolit směr, kterým chce nožičky svého dítěte vést.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

My se dnes podíváme na v dnešní době velmi oblíbený, ale i diskutovaný směr s anglickým názvem „barefoot“. Na několik otázek nám odpověděla Klára Borlová, úspěšná podnikatelka, zakladatelka e-shopu Little shoes a v neposlední řadě také maminka tří malých dcerek.

Co stálo na začátku vašeho podnikání?

Před sedmi lety jsem na mateřské s první dcerou Berenikou trochu náhodou narazila na skvělé, ale v ČR nedostupné boty a vrhla se bez velkého plánování do jejich prodeje prostřednictvím e-shopu www.littleshoes.cz. Jsem tedy podnikatelka bez ekonomického vzdělání a zkušeností, ale s velkou motivací. Na rodičovské s Babetou a Matildou jsem v budování malé firmy se zdravými botami pokračovala a loni se do rostoucího podniku přidal i manžel.

Jak byste shrnula zásady barefoot, co to vlastně barefoot je? 

Barefootové boty se snaží maximálně respektovat dokonalost chodidla a tím i přirozenost pohybu a držení celého těla. Bota chrání nohu před poraněním, chladem či teplem, plní estetickou funkci, ale zachovává veškeré funkce chodidla. Barefootové boty musí splňovat několik kritérií. Musí mít anatomicky tvarovanou špičku, tedy dostatečně prostornou v prstové části, aby netlačila prsty k sobě. Jen zeširoka postavené chodidlo je přirozeně stabilní a poskytne tělu ideální oporu. Dále se vyznačují nulovým sklonem podrážky (zero drop) a stélky. Podporují tím přirozené a správné držení těla. Zvýšená patní část běžné obuvi mění těžiště a ovlivňuje tak zatížení a funkci pohybového aparátu a zkracuje achilovku. Posledním hlediskem je maximální flexibilita podrážky. Jen měkká, pružná a tenká podrážka umožní přirozeně odvinutý krok, nelimitovaný tuhou podešví. Zároveň nezamezuje kontaktu chodidla se zemí, podobně jako chůze naboso, stimuluje plosku nohy, která je správně prokrvována, termoregulována, a posiluje tak nožní klenbu.

Jak jste se k barefoot dostala vy osobně?

Vždycky jsem inklinovala k tomu, nosit pohodlné, tedy prostorné boty. Ale barefoot jako takový jsem poznala až díky dceři. Je podzimní, začala chodit v listopadu, a když jsem jí obula vyšší pevné boty, špatně chodila a kroutila nepřirozeně nohy, když si hrála v kleče. Spíš tak pocitově jsem si říkala, že bych na ní viděla ráda něco měkkého, co jen nohu zahřeje, ochrání před mokrem, ale ponechá volnost kotníku a celé noze. Když jsem sama barefootové boty zkusila, nebyla cesta zpět do užších a tvrdších bot.

O tom, zda barefoot obuv je pro děti vhodná nebo ne, se vedou časté diskuse. Jste o její vhodnosti vy osobně přesvědčena? Z jakých důvodů?

Pokud je dítě zdravé a nepotřebuje, aby bota plnila korekční funkci, tak určitě. I proto všechny tři moje holky nosí barefootové boty. Za úplně klíčové považuji, že noha není deformovaná v botě, která je užší než chodidlo, a nestojí kvůli, byť malému, podpatku neustále na špičkách a nepřetěžují se tak jiné klouby, šlachy a svaly, než je přirozené.

Pro některé aktivity si umím představit, že podrážka nemá pouze 2 mm, ale je lehce změkčená a tlumí dopady. I takové boty se dají pořídit, tedy stále s širokou špičkou kopírující přirozený tvar nohy a ohebnou podrážkou, jen s maličko silnější, třeba pětimilimetrovou podešví.

Platí to i pro chození po asfaltu, betonu, dlažbě?

I tyto povrchy mají na sobě nerovnosti, které stimulují plosku nohy. Můžeme vnímat spáry, kamínky, přechod na jiný povrch, a to je aktivita pro nervová zakončení na chodidle. Ale je potřeba chovat se ohleduplně k tělu, tenká podrážka méně tlumí otřesy a není vhodné tvrdě našlapovat na paty, dělat příliš dlouhé kroky. Pokud má někdo špatné návyky, je na tvrdý povrch dobré zvolit boty s alespoň mírným změkčením nebo doplnit netvarovanou měkkou stélkou.

Často se k barefoot přes malé děti dostávají i maminky. I vy nosíte barefoot? Myslíte, že je správné změnit v dospělosti zcela styl obuvi?

Myslím, že je obrovská úleva dát nohám volnost a prostor, a to v jakémkoli věku. Naopak starší lidé mívají nohy oteklejší, zdeformovanější a o to víc jsou v konfekčních botách, které jejich problémy jen umocňují, „nacpaní“. Do přírody bych se změny nebála vůbec, stejně tak na kratší chození. Tvrdé povrchy nebo celodenní nošení se dá řešit určitým kompromisem v podobě silnější podešve či stélky.

Vaše tři dcery chodí v barefoot botách. Nebojíte se, že jednou budou chtít nosit úzké lodičky na podpatku a prostě je neobují?

Holky nosí barefootové boty téměř výhradně a věřím, že mě nebudou proklínat. Lepší trpět chvíli v lodičkách (pokud po nich vůbec někdy zatouží) a mít z dětství zdravé nezdeformované nohy než trpět bolestmi zad nebo krční páteře, což úzké a nerovné boty mohou způsobovat.

A hlavně si myslím, že životní styl a ruku v ruce s tím módní trendy jdou cestou zdraví, udržitelnosti, pohodlnosti a že lodičky jednou, podobně jako třeba korzety, de facto zmizí. I v barefootových tvarech se nyní prodávají společenské a elegantní boty, to je snad budoucnost smart dressu.

Co byste doporučila maminkám, které právě kupují první botičky a rozhodují se, jakou cestou jít?

Zkusit si to. Barefootové boty pro dospělé jsou dostupné od 500 Kč, a kdo je zkusí, cítí to pohodlí.

Zároveň se zamyslet, co od boty čekám. Má mi bota nějak upravovat nohu, nebo ji zachovat takovou, jaká přirozeně je? Chci, aby mi stélka pasivně podepírala klenbu, nebo chci stimulováním klenbu posilovat?

Děkujeme za inspirativní rozhovor!

 

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

    [recaptcha id:contactRecaptcha]

    Sdílej článek

    Povězte nám svůj názor