Dětská rádia na Pigy.cz

Cestování v karanténě pro prvňáčky

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Možná to znáte – plánujete si víkend nebo prázdniny a přijde vám TEN e-mail. Ten, který nechcete. „Setkali jste se s osobou nemocnou covid-19, jste v karanténě.“ Pokud se to přihodí nebo přihodilo vašemu prvňáčkovi, mám pro vás několik nápadů, jak si čas strávený doma užít a přitom poznávat svět.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Oznámit dítěti, že bude doma zavřené v karanténě, není samo o sobě nic příjemného. Nuda je druhá otravná věc. A když prckovi dojde, že nemůže jít ven skutečně ani na chvilku, aby vyběhal nahromaděnou energii, nálada padne na úroveň nejkrutější zimy na Antarktidě.

Jak se z toho nezbláznit, ale naopak vytřískat ze situace maximum? Vydejte se na Antarktidu spolu s ním.

Protože máme doma prvňáka, vybrali jsme si jako téma poslední karantény cestování po kontinentech, aby si vytvořil obecný přehled o světě. A mladší tříleťák se přidával k činnostem, které ho bavily. Když měl informací a povídání dost, prostě nás ve světě nechal a odešel si hrát.

Každý den si starší syn vybral jeden kontinent, na který by chtěl vycestovat. Ráno si pečlivě s mladším bráchou zabalili všechno potřebné do batohů a pak si hráli, že letíme nebo jedeme lodí, aby se zabavili oba. Po přistání nebo doplutí přišel čas na zkoumání:

Posun času a ročních období

Pomocí glóbusu jsme kromě polohy určovali i roční období a probírali jsme časová pásma míst, kam cestujeme.

Příroda, města

Pomocí knih a encyklopedií, které doma máme, jsme trávili nejvíc času prohlížením zvířat a národních parků, zkoumali měnící se přírodu podle podnebných pásem, nakoukli do starodávných i moderních měst.

Národní sport, hudba a tanec

Tuhle část oba kluci milovali nejvíc, protože znamená koukání na videa. Kdo by taky odolal sledovat japonské sumo nebo vystoupení novozélandských ragbistů, tanec gejš nebo koncert na havajské pláži, skákání masajů, irské tance, baseballový zápas a další zajímavosti. A co teprve, když si to potom všechno mohli sami v domácích podmínkách vyzkoušet! Sousedi bydlící pod námi to nejspíš neocenili, ale dopředu jsem je varovala a poprosila o shovívavost.

Učení se pár základních frází v některém vybraném jazyce

Tuhle část jsem si pro změnu nejvíc užívala já. Cizí jazyky mě vždycky bavily, a proto jsem ocenila, že můžu trochu oprášit mozkové závity a naučit se něco nového. I když slovní zásobu, kterou si synové nechávali vyhledávat, asi radši rychle zapomenu.

Psaní znaků nebo slov

Protože máme doma prvňáka fascinovaného psaním a čtením, věnovali jsme chvilku i zkoumání některého z typů písma na daném kontinentě. Abychom natrénovali grafomotoriku, zkoušeli jsme je i psát.

Způsob života a historie, náboženství

Přiznám se, že toto téma syna zatím příliš nezajímá. Letmo jsme si popovídali například o kolonialismu, stručně nastínili dějiny světa, světových válek, ale taky jsme si povídali o různých náboženstvích a vidění světa.

Vlajka

Prohlédli jsme si vlajky států daných kontinentů a některé jsem vytiskla, aby si je synové mohli vymalovat.

Ochutnávání místních jídel

Pokud žijete ve větším městě, můžete si každý den objednat autentické jídlo, případně si sami doma připravit speciality z místa, kde právě jste. Například v Africe jsme si pochutnávali na hromadě ovoce, v severní Americe syn poprosil o pořádný hamburger, vietnamské nudle a sushi jsme si nechali přivézt, z Austrálie jsme si „zajeli“ ke kamarádům na Nový Zéland pro kiwi. Ať si cestování užijí i chuťové buňky.

Odkud můžete čerpat informace?

My jsme nejvíc využívali glóbus a různé atlasy, průvodce, knihy a encyklopedie z domácí i městské knihovny. Krátká videa jsme nejčastěji nacházeli na internetu, ale využít můžete také tematické dokumenty v televizi a televizních archivech, programy ČT Déčko.

Pokud máte doma i menšího cestovatele než prvňáčka, zapojte ho do zkoumání světa také. Velmi pravděpodobně bude mít jiné zájmy než starší sourozenec, ale nudit se určitě nebude. „Cestou“ může zkoumat zvířata kolem vás, přizpůsobte mu sportovní nebo hudebně-taneční vyžití, nachystejte mu obrázky na vymalování, vystříhání, nebo si zahrajte, že žijete v některém z navštívených míst, uvidíte, že si to užijete všichni.

Přeju vám šťastnou cestu a ať se „ze světa“ brzy vrátíte do normálního života!

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

    [recaptcha id:contactRecaptcha]

    Sdílej článek

    Povězte nám svůj názor