Nevábný materiál na okraji ušního kanálku není špína, je to směs ušního sekretu, odumřelých buněk a drobných chloupků, které lemují vstup do vnitřní části ucha. Je obvyklý jak u dospělých, tak i u dětí. Vytváří se přirozeně a není nutné ho přepečlivě odstraňovat.
Sdílej článek
Rodiče svým malým dětem často úzkostlivě čistí uši, ale ušní maz není nechtěným materiálem. Jste překvapeni?
Ve skutečnosti to není maz, ale shluk všeho možného. Vzniká smícháním produktů žlázek, které se nachází v kůži, chloupků, kůže a nečistot zanesených do zvukovodu (např. pyl nebo prach). Je postupně posouván zevnitř k vnější části zvukovodu, proto nemusíte ušní maz násilím z dětského ucha odstraňovat. Při jeho odstraňování vatovou tyčinkou ho totiž částečně zatlačujete zpět do ucha a blokujete průchod.
Proč je ušní maz důležitý?
Přirozeně lubrikuje ucho (zabraňuje tak nepříjemnému svědění) a odstraňuje špínu a prachové částice nachytané do ucha. Když maz zaschne, odstraní se z ucha sám díky pohybu čelistí. Vezme s sebou i bakterie, které se z venkovního prostředí snaží do ucha dostat. Stejně tak chloupky zabraňují pokusům okolního hmyzu vlétnout dovnitř. Ouška se tak samočistí.
Kdy batolatům odstraňovat ušní maz?
Občas se stane, že maz se z ucha sám nedostane. Zůstane uvnitř a způsobuje nepříjemné pocity doprovázené bolestí v uchu, různými šumy, zhoršeným sluchem, svěděním, zvýšenou sekrecí ušního mazu, hnisu a kašláním. V tu chvíli je důležité přistoupit k domácímu vyčištění zvukovodu.
Jak batolatům čistit uši?
Ve chvíli, kdy se hromadí ušní maz a způsobuje určité problémy, ale neobjevil se ještě hnis, je na čase ho odstranit. Zakupte si v lékárně kapky určené ke zjemnění ušního mazu a nakapejte je do ouška. Nejlepší je proceduru provádět před koupáním, kdy je jednodušší ouška namočit a jemně vypláchnout. Spojte to s mytím vlásků, abyste mohli fénem vysušit i ouška.
V případě citlivých dětských oušek se snažte nepoužívat vatové tyčinky, jako jste zvyklí sami u sebe. Berte v potaz, že vstup do ouška je o mnoho užší než ten váš a že maz zatlačujete hlouběji, než je žádoucí. Někdy se člověk setká s tak bizarními nástroji na čištění uší, jako jsou vlasové sponky nebo jiné kovové předměty. Můžete jimi nevratně poškodit zvukovod a zavléct do něj infekci. U malých dětí se zásadně vyhýbejte ušním svícím, nezaručí správné vyčištění a mohou ouško poškodit.
Neobvyklé množství ušního mazu je příznakem infekce
Když je nepřirozené množství mazu doprovázeno horečkou nebo nespavostí, bolestí a svěděním v uchu, a navíc má maz žlutočervenou barvu, je zde velká pravděpodobnost zavlečené infekce. Okamžitě dojděte na ORL a nechte ouška vyšetřit specialistou.
Přestaňte se tak úzkostlivě strachovat o čistotu dětských oušek, heslo „čistota půl zdraví“ zde skutečně neplatí. Samozřejmě na žluté krápníky lezoucí z uší není hezký pohled, ale to lze lehce odstranit papírovým kapesníkem, bez zásahu do vnitřní části ucha.
_tip_