Chodíte často do přírody a obdivujete krásu okolo sebe? Nezapomeňte do kapsy přibalit látkový sáček a trochu té krásy si doneste i domů. Stojí to za to. Některé bylinky vás svými účinky jistě překvapí.
Sdílej článek
Jak bylinku správně rozpoznat?
Bylinek, které jsou ideální pro sběr v dubnu, je samozřejmě nespočet. Proto pro vás vybíráme jen některé – ty, jež určitě poznáte a jež lze dobře zužitkovat. S lepším určením bylinek vám samozřejmě pomůže atlas nebo jeho modernější verze – mobilní aplikace. Například PlantNet funguje tak, že rostlinku vyfotíte, zakliknete, co na fotografii je (květ, list, plod, kůra, habitus), chvilinku počkáte a aplikace vám sdělí, co že jste to našli. Dávejte však pozor, pokud sbíráte bylinky ke konzumaci nebo například pro výrobu masti. V tom případě byste si měli být stoprocentně jistí. Aplikace slouží pouze jako poradce, i ona může mít své chyby a některé rostliny nedokáže určit přesně, zvlášť, když fotografie není kvalitní. Proto se spíš vyplatí vyrazit na bylinky s někým zkušenějším.
Česnáček
Česnáček lékařský potěší vysokým obsahem vitamínu C a A. Rostlinka s vůní česneku a bílými kvítky je skvělá pro přímou konzumaci. Čerstvé mladé lístky nakrájejte a posypejte jimi chléb s pomazánkou, těstoviny nebo rizoto.
Kopřiva
Paní učitelka nám vždycky říkala, že poctivého nepálí. Bohužel to není pravda, kopřivy pálí hodně (nebo nejsem poctivá?) – jsou však užitečné. Vybavte se tedy rukavicemi nebo aspoň trpělivostí a nezapomeňte při procházce nasbírat i je. Kopřiva obsahuje řadu minerálů i vitamínů a napomáhá správné funkci ledvin, prostaty i močových cest.
Tip:
Mladé lístky zalijte vodou a počkejte pár minut. Sceďte a těšte se na výborný čaj, který si dochutíte medem.
Kostival
Kostival najdete jak v přírodě, tak na zahradách. Rostlinka je poměrně vysoká, má chlupaté listy a fialové, bílé nebo růžové květy. Líbí se jí na vlhkých místech, ideálně u vody. Pokud si ji chcete vysadit na zahradě a vlhké místo nemáte, nezapomeňte na pravidelnou zálivku.
Každý si jistě vzpomene na kostivalovou mast, která se vyrábí z kořenu. Její výroba není vůbec složitá, zato použití vás mile překvapí. Hodí se na modřiny, výrony, naražené kosti a podobně. Podporuje hojení a minimalizuje opuchnutí.
Jak na to:
- Kořen sbírejte buď před začátkem vegetace (březen – duben), nebo až na podzim.
- Propláchněte jej v osolené vodě a nakrájejte na plátky.
- Do vodní lázně vložte skleněnou nádobu a v ní rozpusťte tolik sádla, aby se v něm celý kořen potopil.
- Vložte kořen a nádobu ponechejte asi 20 minut v horké lázni.
- Pak odstavte, nechte vychladnout, přidejte trochu medu, zamíchejte a odstavte v pokojové teplotě.
- Další den mírně zahřejte a sceďte přes plátno do vymytých a suchých skleniček.
- Skladujte v lednici nebo jinde v chladu.
Pampeliška
S poznáváním pampelišky (smetánky lékařské) si jistě nemusíte lámat hlavu, stejně jako s tím, kde ji nalézt – je všude. Využijte toho, zajděte na místo, které není znečištěné (v rámci možností), a nasbírejte žluté hlavičky na pampeliškový med.
Výroba je jednoduchá a děti vám budou jistě rády asistovat.
Jak na to?
- Do litru vody nasypejte asi 250-300 květů pampelišek i nakrájený bio citron a přiveďte k varu.
- Vařte asi 20 minut a přes noc nechte vychladnout.
- Další den směs sceďte, květy dobře vymačkejte a přidejte 1 kg cukru.
- Pomalu zahřejte, často míchejte a mírně vařte tak dlouho, dokud šťáva nebude hustá.
Tip:
Z pampelišek samozřejmě můžete použít i mladé lístky do salátů, ale obáváme se, že v dubnu už lístky úplně mladé nebudou. Jejich sběr však potěší domácí mazlíčky – zakrslí králíčci i morčátka pampeliškové listy milují.
Plicník
Na plicník lékařský, menší, hustě rostoucí rostlinku, narazíme v lese. Potěší nás různými barvami svých kvítků. Jak už název napovídá, je doporučován při plicních onemocněních, například na zahlenění, astma, kašel, zánět plic nebo průdušek. Květy i lístky zalijte vařící vodou a počkejte pár minut na výborný čaj.