Dětská rádia na Pigy.cz

Co si počít s nežádoucím zbarvením dětských zubů

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Dětský úsměv je jednou z nejkrásnějších věcí na světě. Rodiče pro něj žijí a snaží se ho vyloudit na tváři svých potomků co nejčastěji. Jenže co když dětský úsměv poněkud děsí?

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Pokud se obáváte počínajícího zabarvení dětských zubů, nemusíte hledat příčinu jen ve špatném používání kartáčku. Původců může být mnoho, mezi ty nejčastější patří právě ty, o kterých si dnes povíme. Dobrá zpráva je, že většina z těchto problémů má schůdné řešení.

1. Špatné čisticí návyky

Většina dětí nesnáší čištění zubů, což může vést k postupnému zanášení plakem zabarvujícím chrup.

2. Užívání léků

Mnoho léků určených pro děti obsahuje železo. A právě železo může vést ke změně barvy skloviny. Stejně tak jako nadměrné požívání antibiotik.

3. Zranění zubů i dásní občas vede k viditelnému zabarvení.

4. Slabá sklovina

Pokud se narodilo dítko s příliš slabou sklovinou, nejspíš se nevyhne výraznému zabarvení zubů.

5. Příliš mnoho fluoridu

Pokud používáte zubní přípravky s velkou dávkou fluoru, může se vyvinout mírná fluoróza skloviny vedoucí k výrazným skvrnám na zubech.

Jak je to se zabarvením zubů způsobeným zraněním?

Různé druhy zranění mohou vyvolat zabarvení zubu v odlišných odstínech. Co jednotlivé barvy znamenají?

Šedé, černé nebo hnědé zabarvení

Tyto barvy se objeví zhruba na 2 až 3 týdny po aktuálním zranění. Krev uvolněná poraněním se dostane do drobných kanálků zuboviny (dentinu). V některých případech se zabarvení postupně ztratí, jindy přetrvá po mnoho let v různých odstínech.

ŘEŠENÍ: určitě vezměte dítě k zubaři. Pokud uzná za vhodné, pročistí kanálky nebo v horším případě zub odstraní. Ale to jen v případě, kdy se objeví zánět nebo infekce v zubu nebo v okolní tkáni. Pokud se v ústech nic podobného nevyskytuje, nechá zub, ať se zahojí sám. Až 72 % takto zabarvených zubů se zahojí samo bez trvalých následků.

Červené nebo růžové zabarvení

Tato barva se objeví hned po poškození zubu či dásně. Hlavní příčinou růžového zabarvení je okamžité poškození cév (pulpická hyperémie). Tento stav může trvat poměrně dlouho.

ŘEŠENÍ: i když se to na první pohled nezdá jako vážný důvod, navštivte s dítětem zubaře. Většina těchto zabarvení postupně odezní. V nejhorším případě může zubař doporučit odstranění kořene zubu.

Žluté zabarvení

Pod zubní sklovinou se nachází vrstva zvaná zubovina (dentin), jejíž typickou barvou je právě žlutá. Některá zranění mohou způsobit nadměrnou tvorbu dentinu, proto se poškozený zub zdá být žlutější než okolní zoubky.

ŘEŠENÍ: naštěstí se nejedná o vážnou vadu. Většina zubařů v tuto chvíli nezasahuje. Jen je důležité sledovat další vývoj zranění a případně znovu vyhledat zubaře.

Tipy, jak zmírnit zabarvení

Jestliže chcete, aby mělo dítě zoubky jako zářivé perličky, řiďte se následujícími radami:

  1. Ujistěte se, že si dítě (nebo vy s ním) čistí zuby správně a minimálně 2x denně.
  2. Používejte pasty s fluorem až od chvíle, kdy se dítě naučí pěnu vyplivnout do umyvadla.
  3. V případě, že dítě pije stále z lahvičky, zauvažujte nad tím a naučte ho používat hrníčky a skleničky. Rozhodně do lahviček nelijte slazené vody, džusy nebo barevné sodovky.
  4. Nedávejte dítě do postýlky s plnou lahvičkou. Pokud používáte ještě dudlík, nikdy ho nenamáčejte (podle návodů našich babiček) do medu či cukru.
  5. Nikdy nesdílejte kartáčky na zuby ani jiné dentální potřeby, vyhnete se tak přenosu bakterií.
  6. Navštěvujte pravidelně zubaře. Děti ho potřebují stejně jako my dospělí.

Ve většině případů zabarvení chrupu nepotřebuje výraznější zákroky. Pokud se neobjeví zánět, počkejte, jestli se zabarvení samo zmírní. Ovšem pokud chcete být v naprostém klidu, navštivte zubaře. Nezapomeňte dětem připomenout pravidla správné péče o ústní dutinu.

 

_tip_

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

    [recaptcha id:contactRecaptcha]

    Sdílej článek

    Povězte nám svůj názor