Ještě mám v čerstvé paměti, jak jsem se zapřísahala, že po porodu nebudu pořád jen řešit dětské prdíčky, bobky a ublinkávání – a už je to tu. Teprve jako matka miminka totiž pochopíte, že jeho nenadmuté bříško, pravidelná stolice a žaludek plný tak akorát je klíčem k vašemu klidu a potažmo rodinnému štěstí. Pokud totiž nefunguje správně něco z výše zmíněného, děťátko bude řinčet velmi usedavě a vytrvale.
Sdílej článek
Častým problémem se kterým se miminka potýkají je tzv. reflux, který známe jako ublinkávání. Tento problém vzniká v důsledku nedostatečně vyvinutého trávicího ústrojí a měl by vymizet s vyšším věkem dítěte. Trápí skoro každé druhé miminko a pokud nevyzvrací celý obsah žaludku nebo se k němu nepřipojí například problém s dýcháním nebo kašlem, nemusíte se znepokojovat.
Jde ublinkávání zabránit a nebo ho alespoň zmírnit? Zkuste si osvojit několik pravidel:
- Po každém kojení/krmení nechte miminko odříhnout. Některé si krkne hned, jiné až po půlhodině a další vůbec, takové se právě často potýká s refluxem.
- Udržte miminko po krmení alespoň 20 minut ve vzpřímené poloze.
- Nepřekrmujte ho. Raději ať jí častěji a v menších dávkách.
- Pokud je reflux silnější, využijte přípravek s karubinem (moukou ze svatojánského chleba, bohatou na vlákninu), který zahušťuje obsah žaludku dítěte při trávení a tak snižuje výskyt ublinkávání. Veškeré živiny z jídla díky tomu zůstávají v trávícím ústrojí. Účinky karubinu na ublinkávání byly klinicky prokázané. Takové přípravky existují jak pro kojící matky, pak se děťátku podává před jídlem na lžičce, anebo se nekojeným přidává do lahviček. Existuje i mléko vyrobené přímo pro děti trpící refluxem.
Z vlastní zkušenosti musím podpořit spíše přípravek, který se přimíchává k běžné stravě miminka, protože speciální mléko pro ublinkávající děti to naše „zabetonovalo“ a pro změnu pak mělo problém s vyprázdněním. Každé dítě je ale jiné, a tak je třeba zkusit, co bude vyhovovat tomu vašemu.
_tip_