Dětská rádia na Pigy.cz

Deník šestinedělky – 6.týden: 6 dobrých rad pro čerstvé maminky

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Šestinedělí máme s miminkem zdárně za sebou. Přes všechny načtené děsivé informace, jak příšerné to období bude, musím říct, že to tak nebylo a asi být nemusí. Buď jsem výjimka a nebo mi tento kritický čas zpříjemnila pomoc rodiny a především mé nadstandardně hodné děťátko. Pro všechny čerstvé maminky mám několik doporučení, která se mohou hodit.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

shutterstock_84528523

1. Boj s větry a zvracením

Téměř polovina maminek novorozenců řeší dva zásadní problémy, které trápí jejich dětičky – prdíky a ublinkávání. Začněte s tím, že koupíte kvalitní, ale bohužel i dražší lahvičky, které jsou uzpůsobené tak, aby se miminkům při pití nedostával do bříška vzduch, který pak dělá zmíněné trable. Při krmení i kojení a také po něm dodržujte pravidla, ke kterým patří odříhnutí, přestávky v krmení, vertikální poloha, nahřívání a masáže bříška. Pokud nezabírá nic z výše zmíněného, je možné zkusit Nutriton v boji s ublinkáváním a Espumisan na prdíky.

2. Oblečky jako na panenku

Než začnete utrácet horentní sumy za roztomilé oblečky pro miminko, počkejte až bude na světě. I když se na ultrazvuku dozvíte přibližnou váhu dítěte, realita může být jiná a je možné, že nejmenší oblečení vůbec nevyužijete, protože bude malé. Já měla spíš obrácený problém a museli jsme nakoupit pár kousků ve velikosti 50. Nemá ale smysl dělat velkou výbavu, protože za pár týdnů z ní miminko vyroste. Potřebujete-li ušetřit více, podívejte se na nabídku v bazárcích na internetu nebo v místních second handech. Dětské věci bývají zpravidla v pěkném stavu. A ještě něco – i když se vám určitě budou líbit miniaturní šatečky nebo džíny lacláče, při častém přebalování dáte brzy přednost overalům nejlépe na zip, které jdou rychle a pro miminko příjemně svléknout a opět obléknout.

3. Jak na pláč

Že bude miminko plakat, s tím asi počítáte, ale nikdo není dost obrněný proti desítkám minut nebo dokonce hodinám křiku, který svou hlasitostí a intenzitou dokáže překvapit a dovést rodiče na pokraj zhroucení. Pamatujte si, že většinou je za pláčem novorozence hlad. Pokud ho neuklidní jídlo, můžete zkusit řadu tišících technik. Sama můžu doporučit především zavinování, houpání a tichý šum, respektive jejich kombinaci.

4. Pohybem k dobré náladě

Pokud jste neměla komplikovaný porod, začněte s přiměřenou pohybovou aktivitou co nejdříve. Začít můžete už v porodnici, postupně přidat lehké cvičení doma a pak ze zkušeným trenérem vhodné cvičení jako je pilates nebo EMS trénink, obojí vám pomůže zpevnit tělo a také pánevní dno. Osobně jsem začala cvičit dvakrát týdně měsíc po porodu a musím říct, že to hodně pomohlo. Kila šla dolů rychleji a břicho se vrací do původního stavu každým dalším tréninkem. O lepší náladě a dobrém pocitu z viditelných výsledků nemluvě.

5. Neutrácejte bezhlavě

Mnoho obchodů s dětskou výbavou vám bude nabízet seznam toho „základního“, co by vašemu miminku nemělo chybět. Ne všechno ale později nutně použijete. My jsme například nevyužili, i když je máme, dětské chůvičky, protože na miminko má jeho maminka nastavený sluch a tak vám žádný podezřelý zvuk neunikne. Samozřejmě pokud vás nedělí desítky metrů. Podložka na monitoring dechu zůstala v originální krabici, protože už v porodnici jsem byla několikrát svědkem falešných poplachů, které zbytečně vyděsily spolubydlící matku i její dítě. Raději jsme doma zvolili nakloněnou plochu v kolíbce tak, aby byla hlavička o něco výš než bříško a polohování na záda, což jsou techniky snižující riziko syndromu náhlého úmrtí novorozence. Na houpací křesílko bylo naše tříkilové miminko dlouho malé a ani později si ho příliš neoblíbilo. Čeho naopak nebylo dost, jsou bavlněné pleny, přestože používáme na přebalování papírové. Látkové ale využíváme pod hlavičku do kolíbky, kočárku i na hrací deku, při krmení a dalších aktivitách, takže pokud nechcete prát každý den, je dobré mít jich aspoň 40.

6. Čas jen pro sebe

Šťastná a odpočatá maminka rovná se šťastné a klidné miminko. Ať už jste maminka prvorodička a nebo máte doma dětí více, nenechte si namluvit, že pokud požádáte v péči o miminko partnera, rodinu či přátele, dělá to z vás špatnou nebo neschopnou matku. I kdyby se jednalo o hodinu nebo dvě, využijte čas jen a jen pro sebe. Zapomeňte na úklid a užijte si dlouhou horkou sprchu, namažte celé tělo voňavým olejem, udělejte si masku na obličej i vlasy. Pokud máte možnost nechat se hýčkat odborníky, tím lépe. Nebo si prostě jen kupte třeba milované pralinky a na chvíli zalezte do postele s oblíbenou knížkou.

 

_tip_

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

    [recaptcha id:contactRecaptcha]

    Sdílej článek

    Povězte nám svůj názor