Dětská rádia na Pigy.cz

Dítě a nočník. Jak na to?

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Těšíte se na to, až konečně nebudete muset řešit přebalování a neustálé kupování nebo praní plen? Říkáte si, že dítěti je už rok, tak by to pomalu mohlo zvládat? Špatnou zprávou je, že každé dítě je jiné a nejmenší kojenci pravděpodobně spořádaně na nočník chodit nebudou. Dobrou zprávou je, že jednou se to určitě povede.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Kdy je dítě zralé na nočník?

„Anežku jsem dneska párkrát posadila na nočník a výborně jí to šlo,“ radostně mi hlásí babička, která se dnes celý den o vnučku starala. „Opravdu?“ divím se. O posazování na nočník jsme uvažovali až tak za dva tři měsíce, někdy na jaře. Že by to šlo až tak hladce?

Radost je ovšem spíš předčasná. Osmnáctiměsíční Anežka sice potřebu do nočníku občas udělá, když je na něj posazena, jinak ale radostně čůrá a kaká do pleny. Když jí plenu na delší dobu sundáme, aby si uvědomila, že od vylučování je tu teď nočník, nijak ji to neinteresuje a čůrá do oblečení. Několikrát denně pereme znečištěné prádlo a říkáme si, jestli by bývalo nebylo lepší s celým nočníkem počkat.

Odborníci dávají této úvaze za pravdu. Dítě je na nočník připraveno zhruba kolem druhého roku věku – v té době začíná aktivně ovládat své svěrače. Ano, někteří to zvládnou dříve, jiní zase později. Je samozřejmě možné posadit samostatně sedící, třeba desetiměsíční dítko na nočník, aby se s ním seznámilo, a vyprávět, k čemu je. Pokud na něj posadíte potomka hned po probuzení, je dokonce velmi pravděpodobné, že se vyčůrá. K tomu, aby si dítě samo uvědomilo, že se potřebuje vyprázdnit, a že k tomu účelu stojí vedle příslušná nádoba, je ale ještě delší cesta.

Pár tipů pro úspěšné odplenkování

Počítejte s tím, že každé dítě je jiné. Naše druhá dcera se odplenkovala ve dvou letech a třech měsících – jako bonus šlo všechno hladce téměř ze dne na den. Žádné počůrané oblečení ani koberce. Třetí dcera začala chodit na nočník ve dvou letech. V té době byla nemocná a měla svědivou vyrážku na zadečku. Vysvětlili jsme, že kdybychom sundali plenu a chodila by na nočník, zadeček by se tolik nepotil a vyrážka by tolik nesvědila. Pochopila.

Respektujte tedy potřeby dítěte i další okolnosti – dva měsíce před druhými narozeninami prostřední dcery přibyla do rodiny nejmladší. Nemělo smysl začínat s nočníkem, když pro prostřední dceru bylo i tak změn v rodině hodně.

Pokud je to možné, začněte s odplenkováním spíš na jaře nebo v létě než v chladném období. Děti mohou pobíhat méně oblečené, a to třeba i na zahradě, kde stačí zaběhnout za stromek. Vše půjde hned lépe.

Připravenost dítěte poznáte zhruba podle toho, že vydrží svou potřebu zadržet na delší dobu, plena je tedy třeba 2-3 hodiny suchá. Povídejte si s dítkem o tom, k čemu nočník je. Vysvětlete, že vy chodíte na velký záchod, a ono může na nočník. Pokud je to možné, posaďte jej na nočník vždy ráno po probuzení a večer před spaním, vytvoří se tím určitá rutina. Párkrát se zeptejte a posaďte ho i během dne, třeba po obědě a po odpoledním spaní. Nicméně to nepřehánějte a neptejte se co pět minut. Chvalte, pokud se akce povede. Rozhodně nehubujte ani nekárejte, pokud se dítěti nedaří nebo se mu stala „nehoda“.

Jestliže potomek nočník ignoruje nebo zuřivě odmítá, na nějakou dobu ho schovejte a začněte později. Nebo zkuste rovnou koupit redukci (dětské prkénko) na záchod, třeba dítě zaujme tohle. V dnešní době jsou navíc k dostání nočníky s různými zvukovými efekty, které dítě „odmění“ za vykonanou činnost, případně termosamolepky na dno nočníku, jež mění barvu – zvažte, jestli je něco takového pro vás cestou. Co se týče odměn, osobně si myslím, že není vhodné dávat dítku po úspěšném čůrání například bonbon. Radost samozřejmě projevit můžete.

Pokud dítko chodí na nočník jakž takž úspěšně, ale nehody také nejsou výjimkou, zvažte koupení tzv. učicích kalhotek. Vypadají jako klasické kalhotky, mají ale vnitřní vrstvu, která nehodu pojme. Počítejte také s tím, že chození na nočník přes den automaticky neznamená úspěch i v noci. Dítě často spí tvrdě a neprobudí se, bude to tedy trvat o něco déle. Občasné noční počůrání dávno odplenkovaných předškolních dětí není ničím výjimečným. Dítě za něj rozhodně nijak netrestejte.

Přejeme vám hodně trpělivosti a nepropadejte panice. Do školy už nikdo s nočníkem nepůjde.

 

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

  [recaptcha id:contactRecaptcha]

  Sdílej článek

  Povězte nám svůj názor