Základ KPZ – tedy krabičky poslední záchrany – nám dal spisovatel Jaroslav Foglar. Díky němu se tento výraz rozšířil do řad skautů a následně pak mezi ostatní.
Sdílej článek
Pokud si s dětmi vyrobíte KPZ, užijete si příjemně strávenou chvíli nejen při jejím vyrábění, ale rozhodně i následně v lese, protože od té doby nebude dětem chybět nic podstatného.
A co by vlastně správná dětská KPZ měla obsahovat?
To záleží na věku dítěte, ale jednoznačně by měla obsahovat malý nožík, provázek, jehlu s nití, tužku a kousek papíru, náplast, minci a malé nůžky. Rozměry krabičky by neměly být příliš velké, aby se vešla do kapsy nebo batohu, a v ideálním případě by krabička měla být vyrobena z pevného materiálu, který vydrží nejen pobyt v přírodě, ale také přenášení. Vhodné jsou například plechové krabičky od různých doplňků stravy. Jestliže máte obavy, aby se krabička samovolně neotevřela, zajistěte ji gumičkou, která se v lese může také hodit.
Starší děti, které již ví, jak se v přírodě správně chovat, mohou mít ve své KPZ třeba i krabičku zápalek nebo křesadlo, svíčku, baterku, obvaz a dezinfekci s pinzetou na klíšťata. Vhodné jsou i plastové stahovací pásky nebo paracordový provázek. Dovnitř krabičky můžete vlepit nebo lihovým fixem vepsat všechna důležitá telefonní čísla, včetně čísel na rodiče dítěte.
Pokud vám přijde zbytečné s sebou neustále nosit spoustu věcí, věřte, že i v naší rodině se před několika málo lety podobná krabička založila a k ní velmi brzy přibyla i malá lékárnička. Tyto dvě věci jsou neustálými společníky našeho batohu, a jakmile kamkoliv vyrážíme, jsou s námi. Sama bych nevěřila, kolikrát se už hodily a kolik lidí jsme v přírodě nebo na odlehlých místech ošetřovali.