Blíží se nejkrásnější svátky v roce, ale vy jste spálila oblíbené linecké, dárek pro babičku Alžbětu nejspíš nestihne přijít do Štědrého dne a představa, že na Boží hod dorazí strýc Alfons, známý prudič, vás znepokojuje už teď? Dejte si svařené víno, zhluboka dýchejte a přečtěte si pár našich rad, jak si dopřát skutečnou vánoční pohodu.
Sdílej článek
Včasná příprava
Co jde, vymyslete, naplánujte a zrealizujte před Vánoci, a co jste nestihla, to nechte plavat. Zaměřte se raději na to, jak si čas více zpříjemnit (procházka do ozdobeného města, vánoční koncert), než abyste se snažila všechno ještě na poslední chvíli dohonit. Ne, uklízení v noci z třiadvacátého na čtyřiadvacátého opravdu není dobrý nápad.
Plánujte s rozmyslem. Pokud víte, že budete v práci téměř do Štědrého dne, rozhodně nepřemýšlejte nad rozsáhlým pečením a generálním úklidem. Delegujte a svěřte část příprav manželovi, partnerovi či větším dětem, nehoňte se se vším sama.
Nemějte přehnaná očekávání
Ačkoli by to bylo krásné, jen málokdy se bohužel stává, že věci dopadnou úplně přesně tak, jak si vysníme. Možná očekáváte perfektně připravené jídlo i cukroví, milé členy rodiny, útulnou domácnost, příjemně strávený volný čas a dárky přesně podle svých představ. Faktem ale je, že vánočka se může připálit, kočka na Štědrý den zvrací, děti se v kuse hádají a od manžela vám pod stromečkem přistane náhrdelník, jehož design vám připadá přinejmenším zvláštní. Mějte radši skromná očekávání a pak buďte eventuálně příjemně překvapena než naopak.
Jak naložit s tradicemi?
Je možné, že ve své rodině dodržujete různé tradice a zvyky. Nejen lití olova a pojídání kapra, ale také povánoční návštěvu u kamarádky na horské chatě či přípravu tradiční svatoštěpánské husy. Když se nad těmito tradicemi zamyslíte, máte z nich radost, nebo vám připadá, že postupně vyvanuly, či hůř, začínají vás trochu děsit? Pak je ovšem ideální čas na změnu. Promluvte si se zainteresovanými osobami a všichni buďte (v rámci možností) upřímní. Rádi byste kamarádku viděli, ale na hory se vám nechce? Zkuste se domluvit na jiném setkání, třeba to uvítá i ona. Je vám každoročně z husy těžko a její příprava vás unavuje? Nadhoďte, zda není ideální čas na změnu jídelníčku či kuchaře.
Jak na návštěvy?
I když máme rádi jak svátky, tak příbuzné, přiznejme si, že některé návštěvy a setkání v sobě skrývají výbušný potenciál. Určitě je ale zvládnete ustát bez ztráty kytičky. Pokud se situace od předchozích let změnila a vy už s malými dětmi nestíháte připravit celé sváteční menu jako kdysi, vysvětlete situaci a poproste příbuzné o výpomoc, a to jak s chystáním, tak s následným úklidem.
Jestliže víte, že diskuze bývají občas výživné, dopředu vyhlaste, že v tento den není vhodná chvíle na debatu o politice, veganství, menšinách a dalších potenciálně hádacích tématech. Netrvejte ve všem na svém, ale také se ve všem nepodřizujte. Předem dolaďte speciální požadavky hostů (miminko, prababička, celiak). Ani málo, ani moc – přesně tolik nalévejte strýci Alfonsovi. Máte-li dojem, že atmosféra houstne, zavelte ke společné procházce nebo k deskové hře.
Nezapomeňte na smutné příbuzné či kamarády
Nezapomeňte na ty, kteří v tomto roce prožili rozvod či úmrtí někoho blízkého, protože první Vánoce (narozeniny, výročí) po smutné události bývají ty nejhorší. Zeptejte se, jak byste mohli pomoci, a pokud je to ve vašich možnostech, pozvěte svého blízkého i ke štědrovečernímu stolu. Respektujte však jeho rozhodnutí. Říká se sice, že na Vánoce by nikdo neměl zůstávat sám, je ale možné, že tetička Milada přece jen radši ocení klidný Štědrý večer o samotě než váš bouřlivý se třemi malými dětmi. Pak může být lepším řešením třeba společná štědrodenní snídaně nebo návštěva v dalších svátečních dnech.