Dětská rádia na Pigy.cz

Jak jsem (ne)přestala kojit. Samoodstav: značka ideál, ale jak pro koho

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je ideální kojit nejméně do dvou let dítěte. To mám splněno. A co dál? Měla bych teď na pár dní odjet a po návratu už znovu nezačít? Vrazit synovi dudlík a lahev s mlíkem? Metod, jak kojení ukončit je celá řada, ale které z nich jsou ty šetrné a respektující vůči dítěti, které by jinak samo od sebe nepřestalo vyžadovat mámino mléko?

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Věřím, že existují a určitě po nich dál budu pátrat a zkoušet, co by vyhovovalo nám. Zatím dál sním o tom nešetrnějším způsobu, a sice o samoostavu. Tedy situaci, kdy se dítě samo rozhodne, že už stačilo.

Podle výzkumů k samoodstavu dochází nejčastěji mezi třetím a čtvrtých rokem života dítěte. Zajímala mě osobní zkušenost, a proto jsem oslovila ženy, kterým se to poštěstilo se svým dítětem dříve nebo později prožít.

Bára. Dcera se odstavila krátce po 2. narozeninách

Kojila jsem vždy na požádání. Ve 22 měsících už pro mě bylo časté noční kojení velmi vysilujíci a začala jsem s dcerou mluvit o tom, že by mi pomohlo, kdyby kojení nebylo, když je tma. V průběhu 14 dnů jsme se dostaly na kojení jen ráno. Přes den jsem stále kojila často. Po druhých narozeninách sama od sebe začala na kojení zapomínat. Dva dny si neřekla vůbec a stačilo jí nošení nebo povídání před spaním. Pak si zase vzpomněla a kojila se. Pak pět dní nic a zase si náhodně vzpomněla. No a pak už si nevzpomněla nikdy. Pro mě to bylo překvapivé a rychlé. Měla jsem nastavené v hlavě, že budu kojit mnohem déle. Otevřela jsem s ní asi po měsíci nekojení toto téma a řekla mi, že už prsíčko nepotřebuje.  A tak už to zůstalo napořád.

Hodně jsem bojovala s myšlenkou, že bych sama připomínala kojení třeba jedenkrát denně, ideálně ráno, ale nakonec jsem došla k závěru, že když k tomu dospěla  takto sama, nechám to na ní.

Nikdy jsem nepoužila žádné umělé mléko a díky samoodstavu nebyla potřeba ani odávačka. Šlo to úplně samo a přirozeně.

Katka. Dceru kojila do šesti let

Jako prvorodička jsem šla do porodnice s tím, že budu kojit cca do půl roku a o nějakém samoodstavu jsem neslyšela. Kojení nám naštěstí šlo od prvního dne. I přes všechny rady v porodnici, že mám kojit co tři hodiny, dát dudlík apod. jsem si to dělala po svém. Posléze jsem si něco o kojení nastudovala a změnila názor na délku kojení. Rozhodla jsem se, že tomu nechám volný průběh. Naštěstí jsme za celou dobu neměly žádný problém. Cca od tří let jsem kojila už jen na noc, v případě nemoci častěji. Před nástupem do první třídy jsme se s dcerou domluvily, že už je velká a kojení ukončíme. Nevím, jestli to mělo souvislost, ale po celou dobu kojení  dcera téměř nebyla nemocná.

Trochu jiné příběhy

Následující příběh samoodstavu si žádá krátké upřesnění. Někteří odborníci se shodují v tom, že začne-li dítě mateřské mléko odmítat ještě před prvním rokem života, jde o bojkot, který nastává vlivem nějakých vnějších okolností. Na vině mohou být hormonální změny v těle matky (např. obnovení menstruačního cyklu) nebo užívání léků, dudlík, případně nedostatečná četnost kojení a podávání umělé výživy. V takovým případech je dobré poradit se s pediatrem nebo s laktační poradkyní.

Markéta. Dceru kojila do 8. měsíců

S dcerkou jsme jezdili po výletech už od jejího narození, a tak jsme dost brzy začali s různými příkrmy a čaji na cesty. Někdy od třetího měsíce jsem jí přidávala na noc i umělé mléko, protože se dost často v noci budila hlady. Na dovolené se rozhodla, že moje mléko nechce a přestala se přisávat.

Tou dobou už krásně papala, co jsem navařila a žádné zdravotní problémy nikdy neměla. Naopak, když jsem přestala kojit, byla klidnější a lépe spala. Možná je to také tím, že jsem musela začít brát léky na deprese, které mateřské mléko prý nijak neovlivňují, ale já měla pocit, že jí nechutná. Do nedávna s námi spala v posteli, takže mlékárnu měla stále na dosah, přesto měla raději normální stravu. Má pravidelný denní režim a je to čilé dítě. Ráda papá, cokoli jí dám, takže si myslím, že jí to nijak neublížilo.

Alena. Se synem jsou dohodnutí

Čekám na samoodstav, ale asi se nedočkám, a proto jsme se domluvili. Synovi je sedm a půl a den před osmými narozeninami dostane naposledy. Je nejstarší za tří dětí. Všechny jsou kojené.

 

 

 

 

 

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

  [recaptcha id:contactRecaptcha]

  Sdílej článek

  Povězte nám svůj názor