Pořídili jste si domů rybičky, křečka, králíčka nebo morče a pozorujete, že po pár týdnech už nadšení trochu opadlo? Pokud nechcete mít za nějakou dobu zvíře zcela na hrbu vy, vyzkoušejte pár tipů.
Sdílej článek
Zvíře je i rodičovská zodpovědnost
V článku Pořídit dětem zvířátko nebo ne jsme se bavili o tom, kdy a jakého mazlíčka svým potomkům dopřát. Tentokrát se zaměříme na to, jak namotivovat děti, aby se o něj staraly.
Děti umí naslibovat hory doly, když touží po zvířátku. Budou ho pravidelně krmit, ještě pravidelněji čistit klec nebo terárium a dlouze se mu věnovat. Jak to tak ale bývá, nadšení netrvá věčně a už brzy můžete pozorovat jeho úpadek. . Proto si opravdu dobře rozmyslete, jestli vůbec nějaké zvířátko pořizovat a počítejte s tím, že na děti, ať už malé nebo starší, budete muset minimálně trochu dohlížet.
Zvíře totiž není jako jiná domácí práce – pokud dítě nevyklidí myčku nebo si neuklidí oblečení rozházené po bytě, vám se sice možná zdvihne tlak a eventuální návštěva uvidí binec, celkem nic závažného se ale nestane. Ovšem nechat zvíře hladové je jiná liga, protože malý tvoreček je na vás závislý a sám se neobslouží. A navíc, například morčata musí jíst často, aby jejich trávení správně fungovalo, pokud tak nečiní, začnou se u nich ve střevech množit nežádoucí bakterie a po krátké době umírají. Pokud má tedy zvíře naprosto prázdnou misku, dítě odešlo do školy a vy víte, že se po kroužcích nebo návštěvě u kamarádky vrátí kdovíkdy, nečekejte na večer a nehulákejte, že se chudák Frankie vůbec nenajedla. Promptně obslužte morče či jiného mazlíčka místo dítěte (večerní hulákání necháme na vás).
Jak si rozdělit povinnosti
Starost o zvíře je rutinní činnost, kterou lze naplánovat. Udělejte si tedy tabulku a zapište, že ráno králíka krmí maminka, večer Alžbětka. Máte-li víc zvířátek, mohou se děti rozdělit, třeba v úterý vyčistí morčatům celou klec Maruška, v pátek Pepíček, ráno dává Maruška morčatům seno a granule, večer jim Pepíček dává seno a zeleninu. Vysvětlete dětem, že zvířátko je potřebuje, bez jejich pomoci nemá naplněné základní potřeby, bude smutné a může onemocnět.
Nevyhrožujte
Vidíte-li, že se děti o zvířátko starají pouze po napomenutí, nezačněte vyhrožovat, že křečka i s klecí prodáte. Pokud nejste z kamene a sami máte mazlíčka rádi, děti ví, že tuto výhrůžku nikdy nesplníte a jen mluvíte do větru. To vám ovšem na spolehlivosti a autoritě nepřidá.
Jak děti přimět ke spolupráci
Smiřte se s tím, že děti na své povinnosti zapomínají, odkládají je nebo se jim občas snaží vyhnout. Stejně jako u jiných vyžadovaných úkolů ale zkuste v případě mazlíčků nelamentovat, nekřičet, nenadávat, neponižovat. Zavolejte na dítě, že Čupřina potřebuje seno, a dohlédněte na splnění. Leze vám na nervy, že musíte stále něco připomínat? Chápeme to, nám také, nikdo totiž nemáme dokonalé děti, stejně jako sami nejsme dokonalí. Ale prostě se ujistěte, že Čupřina to seno dostala.
Ochočte si svého mazlíčka
Dbejte na to, abyste si své zvířátko ochočili. Starost o ochočené mazlíčky, kteří se dají krmit z ruky a snadno ze svého příbytku kvůli úklidu vyndat, je mnohem pohodovější a snazší než nahánění stresaře. A samozřejmě i pro zvířátko je mnohonásobně lepší být ochočené a zvyklé na lidskou péči. Proto to nepodceňujte.
Zvířátka jsou zábavná
Ačkoli se někdy zdá, že menší zvířátka moc inteligence nepobrala a vytrénovanému pejskovi se stěží vyrovnají, není to úplně pravda. Například králíčka či morče můžete snadno vycvičit k jednoduchým trikům. Řekli byste, že morče zvládne třeba toto nebo že králíci mají dokonce své olympiády v králičím hopu? Pořiďte si vhodné pomůcky na agility malých zvířátek, knihu s nápady a zkuste svému mazlíčkovi společně věnovat trochu času, uvidíte, že se vám za to bohatě odmění. Děti pak budou ke starosti o zvířátko mnohem lépe motivované.