Jednorázové roušky, jednorázové obaly na jídlo, jednorázové ochranné pomůcky… Pokud se zamýšlíte, čím přispět k minimalizaci produkovaného odpadu, začněte ve vlastní domácnosti.
Sdílej článek
Bezobalové obchody
Poohlédněte se ve svém okolí po bezobalovém obchodě. Takový obchod totiž nabízí spoustu potravin (oříšky, semínka, těstoviny, rýži, obiloviny, luštěniny apod.), které si můžete nabrat do svých přinesených obalů. Ideální jsou pro to zavařovací sklenice se šroubovacími víčky, různé dózy nebo plastové boxy. Zrecyklujete tak obaly, které by jinak po prvním použití mohly skončit v koši. Podobně fungují i obchody se stáčenou drogerií. Některé kosmetické přípravky si navíc můžete doma sami vyrobit z dostupných surovin.
Sáčky, tašky, obaly
Pokud chodíte do obchodu, asi se nevyhnete sáčkům a tašek. I tento odpad je možné zredukovat. Stačí, když budete používat tzv. nekonečné sáčky, které si už můžete celkem bez problému koupit. Po vybalení potravin je potom jen poskládejte a připravte na další použití. Stejně to udělejte s taškami: igelitky nahraďte znovupoužitelnými látkovými taškami.
Stejně tak se dají zredukovat i obaly od sýrů a salámů. Možná i vy kupujete plastovou vaničku potaženou fólií a uvnitř bylo pět koleček salámu. Najděte obchod ve vašem okolí, který umí lahůdky balit ekologičtěji, třeba jen do kousku papíru.
Kompost
Bydlíte-li v rodinném domě a máte možnost umístění kompostu na zahradu, určitě toho využijte. Vyrobíte si tak skvělé hnojivo a zredukujete odpad, který běžně končí v komunálním odpadu. I v bytě ale můžete začít kompostovat – domácí kompostéry jsou už dnes běžně dostupné.
Recyklace
Některým věcem je možné vdechnout nový život. Nemusí hned po prvním použití skončit ve spalovně nebo na skládce. Zkuste projít oblečení, které byste normálně vyhodila a zamyslete se, jestli by z nich nešlo vyrobit něco nového.
Nákupy
Ekologicky bychom měli přemýšlet již při samotném nákupu. Při výběru potravin dbejte na jejich kvalitu, ale i obal samotný, který je v některých případech až neúměrně velký vůči náplni. Samozřejmostí je i nenakupovat to, co doma ani nezužitkujeme. Suché pečivo a případné zbytky z kuchyně můžete například darovat někomu, kdo chová domácí zvířata.