Dětská rádia na Pigy.cz

Jak nezešílet z vánočního úklidu?

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Vánoce přicházejí – a vás už zase děsí, co všechno budete muset zvládnout. Nejspíš se chystáte i na hloubkový úklid. Ale je to vůbec nutnost? Jak se postavit k vánočnímu úklidu?

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Advent je časem čekání a klidu – první bod je nejdůležitější. Advent má být, a pro naše předky byl, časem zklidnění a čekání na příchod Vánoc. Nemáte zrychlit, ale zpomalit. V pohodě naplánujte pečení oblíbených druhů cukroví, zajděte na Rybovu mši vánoční s partnerem, dejte si s kamarádkou punč v oblíbené restauraci, užijte si s dětmi adventní trhy, zapřemýšlejte o duchovním významu Vánoc. Zkuste se vyhnout shonu a stresu. Méně je více.

Udělejte si seznam

Před Vánoci nicméně existují věci, které pravděpodobně budete chtít stihnout, nejen přiměřený úklid, ale také pečení cukroví či shánění dárků. Napište si podrobný seznam věcí a úkolů, pak se vám nestane, že koupíte dceři novou panenku Barbie a za pár dní si vzpomenete, že stejnou panenku Barbie jste před časem zadala babičce, která se vás ptala na ideální tip na dárek. Úklid samozřejmě také zahrňte do plánu. Buďte konkrétní – chcete vyprat nehodící se oblečení a odnést ho do charity, umýt shora kuchyňskou linku, vytřídit vánoční ozdoby? Zapište si to a odškrtávejte.

Začněte včas

Jestliže vás myšlenka opravdu uklizeného domu či bytu neopustila, začněte brzy. Ideální je samozřejmě uklízet průběžně, ale víme, jak to chodí. Vystartovat třiadvacátého s ideou, že zvládnete dát do pucu třípatrový dům, není reálné.

Nedávejte si příliš vysoké cíle

Možná vám připadá jako dobrý nápad přeskládat celou knihovnu, ale vězte, že to dobrý nápad není. Pak budete v neuklizeném bytě ještě zakopávat o sloupečky knížek. Neexistuje důvod, proč by knihovna měla být přeskládaná zrovna na Vánoce. To samé platí o malování koupelny nebo třídění sklepní kóje.

Nic si nevyčítejte

Chtěla jste ještě umýt okna, ještě vyčistit vnitřek trouby, ale nestihla jste to? No a co? Svět se nezboří. Krásné Vánoce lze jistě prožít i bez toho. Má-li vyčítavé řeči vaše maminka nebo tchyně, nenechte se nijak rozházet, odpovězte pár slovy a bavte se o něčem jiném. Má-li vyčítavé řeči váš partner, dejte mu do ruky prachovku a pozvěte sousedku na svařák.

Přeneste se přes nedostatky

Umyla jste okna, ale teď koukáte, že jsou na nich šmouhy? Povedlo se vám rozbít vázu po babičce, zničit sváteční ubrus praním na špatnou teplotu nebo si ani za nic nemůžete vzpomenout, kam kdo po minulých Vánocích dal stojan na stromeček? Nenadávejte, netřískejte do stolu, zhluboka dýchejte. Po čase se tomu můžete klidně zasmát. (Autorka těchto řádků pekla na Velikonoce svého prvního beránka. Rozpadl se na tři kusy, část „vlny“ se nevyklopila z formy, kvůli špatnému výpočtu množství těsta neměl uši. Vypadal hrozně. Autorce bylo trochu do breku, ale nakonec aspoň pro srandu rozeslala jeho fotky. Lidé jí psali, že jim zpříjemnila den, protože brečí smíchy, a tak z toho nakonec byla hezká historka. A chutnal dobře.)

Nejste doma sama

Hezké přísloví praví: „Dětskou práci využij, sám si svůj život užij.“ Proč byste se vy samotná měla honit s úklidem, zatímco manžel šel na předvánoční mejdan s kamarády a děti už tři hodiny sledují vánoční pohádky? Podle svých možností se může podílet každý člen domácnosti. Nejste-li na tuto dělbu práce zvyklí, je ideální čas začít.

Jiný náhled na úklid

Je pravděpodobné, že ostatní členové domácnosti mají jiný názor na úklid než vy. Pokud váš partner chce, aby se uklidilo víc, jistě se rád zapojí. Pokud si myslí, že stačí postavit stromek, ozdobit ho a smést drobky, než se na stůl donese ryba a salát, zvažte, zda nemá pravdu. Zkuste udělat kompromis a provést úklid, který bude dostatečný, ne však přehnaný. Zaměřte se na důležitá místa v domácnosti, pokojů pubertálních dětí si nevšímejte.

A když vás z jakéhokoli důvodu přepadne předvánoční shon, zoufalství nebo stres, pamatujte, že šálek horké čokolády spraví mnohé.

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

  [recaptcha id:contactRecaptcha]

  Sdílej článek

  Povězte nám svůj názor