Dětská rádia na Pigy.cz

Jak rádi chodíme do kavárny… aneb Dorty, hračky a kafe I

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Prosba mého syna mi zadrnčela v hlavě jako starý telefon: „Maminko, chci jít někam, kde mají dorty, hračky a kafe,“ pronesl rozvážně můj tříletý chlapec a já jsem si uvědomila dvě věci.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Za prvé, že ho musím vzít do Afriky nebo prostě kamkoliv jinam, kde lidé nežijí v takovém blahobytu a děti nemají sladkosti a hračky stále na dosah. A za druhé, že tohle jsem ho naučila já. Ano, učím ho sice i spoustu ušlechtilejších dovedností – vařit, krájet, luxovat, oblékat se, pečovat o květiny a podobně, ale ve velkoměstě si vedle práce (bez práce nejsou koláče) prostě ráda užívám toho, co město nabízí – kaváren a restaurací.

Navíc miluju ty chvíle, kdy jsme se synem společně tam, kde si oba můžeme dát k jídlu a k pití to, co nám chutná a třeba sáhnout do tamější police, vytáhnout nějakou pěknou obrázkovou knížku, stolní hru nebo stavebnici… prostě cítit se jako doma, ale přitom být mezi lidmi. Soudě podle toho, koho v kavárnách a restauracích potkáváme, vím, že nejsem jediný takový rodič. Ale pozor, teď se dostávám ke kritickému bodu. Výše popsané ideální místo je v reálném městě (a po zkušenostech vím, že se to zdaleka netýká jen Prahy) spíše utopií. Rodinných kaváren a zařízení podobného typu je tak málo, že bych je sotva napočítala na prstech jedné ruky, a poté, co k velkému smutku na konci června zavřeli kavárnu Divoké matky, je takových skvělých míst na světě ještě o jedno méně.

Přesto se pokusím vytvořit alespoň krátký seznam podniků, které se v Praze nemusíte bát s dětmi navštívit. Vím, že vždy budou hrát hlavní roli vaše individuální potřeby, a proto, prosím, tento výběr berte jako mé osobní tipy, kterými se můžete nechat inspirovat, ale také nemusíte. Zároveň budu ráda (a určitě nejen já), když se podělíte o vlastní zkušenosti a třeba i seznam rozšíříte.

Ještě jedno upozornění na úvod: do mého seznamu rozhodně nepatří zařízení, která působí jako hračkárna a kočárkarna v jednom. Dítě i sebe tam sice něčím „zaplácnete“, ale na dobrou kávu můžete rovnou zapomenout a celé to spíše působí jako cesta, jak „hravou“ formou separovat matku a dítě od zbytku společnosti. Já hledám taková místa, kde se odborně řečeno všichni cítí plně saturováni. Zde jsou první 4 tipy:

Králík v rádiu

Pokud hledáte v centru Prahy klasickou rodinnou kavárnu s hernou, pak určitě v internetové nabídce narazíte na Králíka v rádiu. Prostorná kavárna, kde vám ratolest za drobnou úplatu i pohlídají, takže si zde můžete naplánovat i méně náročné pracovní schůzky. Pokud hledáte místo, kde uspořádat oslavu, i to je tady možné. Připravte se ale na to, že přinesete-li si vlastní dort, zaplatíte nemalé dortovné. V letních měsících je možné využívat i malou zahrádku, kde si můžete třeba prohlížet skutečné králíky v kralíkárně.

Kasárna Karlín

Můj osobní objev roku. To místo miluju. Prostor, kde se setkávají lidé napříč generacemi. Milovníci sportu, umění, lenošení, dobrého pití i jídla, koupání… – ti všichni na sebe v bývalých vojenských kasárnách mohou narazit a nemusí si vadit. Je zde velikánské pískoviště, hned vedle lehátka, kavárna, galerie, bar, bazén a spousta zajímavých zákoutí. Škoda, že takových míst neznám víc. Jsem zvědavá, jak přístupné budou Kasárny Karlín dětem v zimních měsících, a modlím se, aby to bylo stále tak ideální.

VinCaffé

Útulná rodinná vinárna na Žižkově. Opravdu vás nenabádám, abyste se opíjeli dobrým vínem, zatímco si vaše dítě hraje na zahrádce. Je to kouzelný prostor ukrytý ve vnitrobloku žižkovských domů. Mezi vysokými stromy je pár stolků a židliček, malý domeček, skluzavka, motorka a pár dalších hraček. Můžete si dát skvělou domácí limonádu, kávu, čaj, jídlo od zákusku k hlavnímu chodu a domů si odnést třeba stáčený olivový olej. Pro děti ideální místo spíše v letních měsících, kdy si mohou hrát venku na zahrádce.

Pizza Nuova

Trochu exkluzivnější záležitost. Chcete-li mít s rodinou gurmánský zážitek, pak je tato italská restaurace na Náměstí republiky ta správná volba. Kromě skvělých jídel zde naleznete i dětský koutek, který není nijak oddělený od zbytku restaurace, ale je důmyslně situovaný do strany, takže případný hluk neruší ty, kteří se chtějí v klidu najíst.

 

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

  [recaptcha id:contactRecaptcha]

  Sdílej článek

  Povězte nám svůj názor