„Neci, neci, blé“. Že jste tuto větu už někdy slyšeli? A taky nechápete, proč to říká, když je ten kotel plný brokolice vařené v páře tak lákavý? Také se vám může stát, že vám tu zelenou dobrotu andílek buď rozpatlá po židličce (a sobě), anebo zahodí na zem za snídaní, příbory a jinými věcmi, které už nepotřebuje.
Sdílej článek
A vy tam stojíte a chcete, aby tu úžasnou brokolici okamžitě snědl.
Počítejte s tím, že jí napoprvé sníst nemusí a připravte se na to psychicky i fyzicky, protože co nesní dítě, sníte pravděpodobně vy (ládovat se zdravými věcmi je přeci super!).
Dvě zlatá pravidla zní:
- nikdy nerezignujte na podávání zdravých potravin dětem a
- sami je denně jezte.
Když se budete u špenátu nebo vařené mrkve tvářit jako u mučení, nebo je nebudete jíst vůbec, dáváte tím svým dětem příklad, jaký budou následovat. Nepočítejte s tím, že do nich dostanete zdravé jídlo, když se sami budete cpát hranolkami.
Se zdravou výživou je dobré začít od útlého věku dítěte a zároveň od chvíle, kdy se potravina chystá na váš stůl. Ještě lepší výchozí pozici máte, pokud máte zahradu nebo záhonek a společnými silami spolu s dětmi pěstujete vlastní bio ovoce a zeleninu. Dětem tím budujete vztah k zelenině i tím, že pochopí cyklus pěstování, poznají, že to není jen tak a vaše šance na to, že to, co samy vypěstovaly a sklidily i hezky snědí, se velmi zvyšuje.
Kdo nemá štěstí a nevlastní půdu, musí vzít za vděk nákupním košíkem. I v supermarketu se ale dají hrát skvělé hry – například bingo, kdy nakreslíte nebo vytisknete na papír obrázky potravin a děti je pak musí hledat a odškrtávat. A taková sladká broskev jako odměna nezní vůbec špatně!
Jestliže s dětmi zahradničíte a nakupujete, nechte je s vámi také vařit. Pomáhat v kuchyni mohou děti od malinka a bonus je, že je to velmi baví, zejména pečení. I ty nejmenší zvládnout minimálně vykoupat (= omýt) jablíčko.
Pokud máte extra čas (já vím, zní to jako vtip), můžete se uchýlit k tomu, že jídlo budete různě vykrajovat, tvarovat a zdobit tak, aby zeleninový salát nebyl obyčejnou míchaninou, ale třeba zvířátkem nebo postavičkou na talíři. A pokud čas nemáte, udělejte prostě to, že zdravou věc, kterou za boha dítě samotnou nesní, prostě do něčeho nenápadně rozmixujete (např. avokádo do tvarohu s vajíčkem).
Udělejte z jídla rituál. Jezte společně a pravidelně ve stejný čas, pokud je to jenom trochu možné. Zapomeňte na televizi při jídle a zakažte u jídla mobily a hračky. Pokud s dětmi cestujete, připravujte s nimi kvalitní svačiny, ať se vyhnete návštěvám fast foodu.
A pokud nic z toho, co jsem výše naťukla nebude fungovat, můžete vytáhnout triumf a sice pohádku Jak šla paní Brokolička na výlet, kde potkala paní Mrkvičku, jely spolu lanovkou do jeskyně a pak dolů úúúžasným toboganem…