Jak docílit toho, aby nedocházelo k hádkám a konfliktům? Můžete se řídit heslem „moudřejší ustoupí“ nebo si říkat „mlč, nestojí to za další hádku“ a dusit své pocity v sobě. Taky můžete začít nad celou situací jinak přemýšlet. Třecí plochy nezmizí, ale bude jednodušší je vyřešit.
Sdílej článek
Schopnost sebereflexe
Opravdu teď reaguji adekvátně? Nepřeháním to v důsledku vyčerpání? Není to příliš sobecké? Takové otázky mohou pomoci v okamžiku, kdy se schyluje k další hádce. Už jenom si tu chvíli uvědomit a nezačít zbrkle jednat není lehké a je potřeba se to učit. Před příchodem dětí jste se nehádali a chcete, aby to tak bylo i nadále. Role obou je i po mnoha měsících nová a zvyknout si chvíli trvá. To, že potřeby vašich dětí jsou teď a ještě dlouho budou vaší prioritou, neznamená, že obětujete vztah se svým mužem. Sebereflexe je tedy důležitá u vás i u něj. Poslat partnera do „oněch míst“ není těžké, těžká je cesta zpět. Dýchejte a počítejte do pěti, než řeknete, co vás trápí. Nekřičte na partnera, že je sobec bez zájmu a ať si to pár dní zkusí, když myslí, že jediná náplň mateřské dovolené je ležet na pohovce. A když se to nepodaří tentokrát, příště vám to určitě půjde lépe.
Pracuj s emocemi
Hlídat si emoce a umět s nimi pracovat. To je alfa a omega problémů v komunikaci. Uvědomit si je včas, nejednat zbrkle. Umět dělat kompromisy a někdy ustoupit. Není to jednoduché, ale přemluvit ego, aby vám dalo zapravdu, se vyplácí. I texty od zkušených matek, psychologů a pedagogů mohou pomoci. Samozřejmě jen ty, které vám dávají smysl. Je spousta návodů a rad, které už někdo otestoval před vámi, tak proč si situaci neulehčit. Důležité je pracovat na sobě i fyzicky. Když se budete věnovat sobě, budete spokojenější a klidnější a budete hledat méně křivd ze strany partnera. Ten to jistě ocení, takže přesto, že se jeho brzký příchod z práce neobejde bez řečí, určitě rád občas pohlídá děti, abyste se zregenerovala. Není od věci mít na paměti, že chyby děláte oba a že není vždy tak zle, jak se může v návalu emocí zdát. A nezapomínejte na důvody, proč je právě on otcem vašich dětí a vaším životním partnerem.
Pochop, respektuj, diskutuj, ozvi se
Je důležité říct své potřeby nahlas. Není to jednoduché, ale je to nezbytné. Držet v sobě pocit křivdy je zničující. Časem stejně vyplave na povrch a může napáchat mnohem více škody, než když dáte svým pocitům průchod hned. Mluvte o nich, ale bez emocí. V klidu budete schopná lépe přijmout argumenty, lépe pochopit, že partner vám nedělá naschvály (např. že opravdu musí být v práci v době, kdy máte rezervovanou hodinu jógy). I on chce, aby byla rodina spokojená. Někdy o tom neumí mluvit tak, jak byste si přála, a jeho nevhodná formulace ve špatnou chvíli může fungovat jako rozbuška. Když se vám podaří ovládnout emoce, snažte se na situaci podívat také jeho očima. Co když je sám nervózní z finanční zodpovědnosti, je rozmrzelý, že s vámi a svými dětmi netráví tolik času, kolik by chtěl, nebo je unavený z práce, kterou vás nechce zatěžovat (protože si myslí, že vás to nezajímá). Snažte se ho pochopit nebo alespoň poslouchat. Jednoduše dělejte totéž, co po něm chcete vy sama.
Víc času pro sebe navzájem
Obecně se ví, že je potřeba udělat si s partnerem na sebe čas, v každodenním kolotoči povinností a únavy to ale není tak snadné. Je to ovšem prospěšné. Nechcete-li, aby vaším společným zájmem a tématem byly pouze plenky nebo složenka za obědy, věnujte energii naplánování pouze vašeho programu, bez dětí. Společně strávený čas může udržet vztah i rodinu pohromadě.
_tip_