Domácí úkoly. Trápení pro dítě, nebo rodiče? Možná si říkáte, že tak trochu pro oba. Pravdou je, že domácí úkoly stále ze škol nevymizely, a ještě dlouhou dobu se kvůli nim budou dětem kutálet slzy po tváři a rodičům přibývat šedivé vlasy. Jak sobě i vašemu dítěti pomoct zvládat tuto každodenní výzvu?
Sdílej článek
Krok č. 1: Hoďte se do klidu
V dnešní době se často používá anglický výraz „mindset“ neboli nastavení mysli. Vaše děti od vás přirozeně přebírají vaše vnímání světa a přístup k řešení problémů. Pokud jste vy sami z domácích úkolů ve stresu, dítě to vycítí. Začněte tedy nejprve u sebe a snažte se na chvíli vše hodit za hlavu a myslet pozitivně. Přestože jste unavení z práce a chcete si konečně odpočinout, nespěchejte a buďte vstřícní. Pokud na dítě budete vyvíjet nátlak, dosáhnete pravého opaku. Úkoly bude nesnášet ještě víc. Zejména u prvňáčků, kteří se teprve postupně sžívají se školou a učením.
Krok č. 2: Odstraňte všechny rušivé elementy
Mladšího sourozence na půl hodiny zaměstnejte jakoukoli činností, kterou má rád. Přivřete oči nad hrozícím nepořádkem z modelíny, malování či jiných aktivit. Potřebujete alespoň patnáct minut KLID. Na pracovní stůl školáka si připravte jen pití, psací potřeby a sešity. Hlavně u čtení dětem rychle vysychá v krku. Můj syn u čtení vypije i dvě sklenice vody. V případě, že má vaše dítě některou z poruch učení nebo pozornosti, je skutečně velmi důležité vytvořit tiché a harmonické prostředí, kde ho nic a nikdo nebude rozptylovat. Někdy stačí i zapomenutá hračka na vedlejší židli a pozornost je tatam.
Krok č. 3: Naslouchejte svému dítěti a hledejte kompromisy
Dítě starší šesti let již chápe význam slova kompromis a je schopné s vámi diskutovat a vyjednávat. Samozřejmě že vy z pozice rodiče můžete mít tendenci vystupovat v roli učitele a šéfa. Aby však učení nebo psaní úkolů šlo co nejlépe, nestavte se do role učitele, protože toho má dítě ve škole. Doma není škola. Doma je prostě doma. Buďte jeho pomocník, rádce, jeho parťák. Promluvte si s dítětem otevřeně a zeptejte se jej na to, co mu na učení nebo psaní domácích úkolů vadí nejvíc a čím to můžete alespoň zmírnit. Často pomůže lepší načasování nebo krátké přestávky mezi jednotlivými úkoly, kdy si dítě může na chvíli pohrát nebo se občerstvit. Každé dítě je jiné. Jedno zvládne vše na jeden zátah, jiné potřebuje odpočívat.
Krok č. 4: Motivujte a odměňujte
Přislíbenou odměnou může být společná hezká chvíle při hraní oblíbené hry nebo jakákoli aktivita, na kterou při každodenním shonu nezbývá čas. Společně určitě vymyslíte, co vašemu dítěti udělá radost. Starší děti jistě potěší pravidelné kapesné nebo možnost být déle venku s kamarády. Dopřejte vašemu dítěti příležitostné potěšení, aby vidělo, že jeho snahu oceňujete a že to nedělá jen pro dobré známky. Uvidíte, že jeho přístup se zase o kousek zlepší.
Krok č. 5: Delegujte
Nedaří se? Nezoufejte a přenechejte to někomu jinému. Můj manžel vždy říká: „Já bych to s ním nedal, ještě že mám tebe.“ A já mu na to v duchu odpovím: „Taky bych někdy potřebovala manželku.“ Nemáte na to dnes nervy? Jeden den si odpočiňte a přenechte to partnerovi nebo babičce. V případě, že jste zaneprázdněná nebo vám učení s dítětem žalostně nejde, nestyďte se a sežeňte si někoho, kdo to bude občas dělat za vás. Někdy opravdu pomůže změna. Dítě se uvolní a začne spolupracovat.
Krok č. 6: Nesrovnávejte
Ze začátku to pro vás asi nebude lehké, ale pokuste se vaše dítě hodnotit dle jeho individuálních možností a schopností. NESROVNÁVEJTE ho ani s ostatními, ani s vaší mladší verzí. Vy jste možná četli už v pěti letech a z krasopisu jste měli jedničku se třemi hvězdičkami. Vaše dítě to může mít přesně opačně. Psaní bude hrůza a děs, ale v matice vás brzy hravě strčí do kapsy. Od každého z rodičů mu něco bylo dáno do vínku a s tím je potřeba pracovat.