Péče o zuby je nám vštěpována od malička a určitě chcete být v tomto směru stejně důsledná, jako byla pravděpodobně i vaše maminka. Podívejme se na to, jaký vybrat správný kartáček.
Sdílej článek
Čistěte odmalička
Ještě předtím, než se dětem prořeže první zoubek, můžete masírovat dásně. K tomu se používá speciální gumový kartáček, který se navléká na prst. Má krátké, měkké, taktéž gumové štětiny, kterými můžete masírovat jak dásně, tak prořezávající se první zoubky.
Pokud už má dítě první zub, můžete ho také otírat čistou látkovou plenou, a to i v případě, že dítě ještě nejí klasickou stravu. Určitě neuděláte chybu, pokud tak budete činit i po kojení nebo po pití mléka z lahve. Kromě toho, že zuby očistíte, také pomůžete dětem, aby si zvykly na to, že si musí pravidelně čistit zuby, a až povyrostou, budou to brát jako samozřejmost.
Čerstvě prořezané zoubky
Pokud se dětem prořezaly první zuby, můžete přejít na klasický zubní kartáček. V dnešní době se vyrábí několik druhů, některé z nich jsou určené právě pro nejmladší děti. Pamatujte na to, že hlavička kartáčku by měla být v tomto případě malá, stejně tak štětiny krátké. Dětská ústa jsou totiž maličká a dítě nemá osvojenou správnou techniku. Kartáček tak musí mít dostatečný prostor pro pohyb v puse. Rukojeť by měla pasovat do rukou jak dětem, tak vám, rodičům, abyste mohli zuby dobře dočistit. Ve chvíli, kdy se dítěti prořeže stolička, je také na místě naplánovat první návštěvu lékaře.
Zoubky starších dětí
Zhruba od čtyř let můžete přejít na trochu větší hlavičku kartáčku a trošku delší štětiny. Dítě vyrostlo a zvládá si zuby vyčistit samo, stále je však potřeba mu chrup dočišťovat, proto pořád platí pravidlo dostatečně dlouhé rukojeti.
Zhruba od sedmi let dětem začínají vypadávat zuby a rostou druhé. Dítě si umí vyčistit zuby samo, ví, jak správně zuby čistit. Přesto stále kupujte kartáčky s měkkými štětinami, které jsou důležité pro to, aby se neporanily dásně.
Pravidla pro používání kartáčku:
- Kartáčky měňte zhruba každé tři měsíce. Je to důležité proto, aby se štětiny nerozježily, což brání kvalitnímu čištění zubů.
- Pokud je dítě po nemoci, také kartáček ihned vyměňte, aby na něm nezůstaly bakterie.
- Kartáčky po každém použití dobře umyjte pod tekoucí vodou.
- Kartáčky vybírejte spolu s dítětem, o čištění zubů tak projeví větší zájem.
_tip_