V těhotenství si ženy užívají nejen radost z rostoucího miminka, ale také krásnou pleť a hřívu, jakou možná nikdy předtím neměly. Bohužel po porodu, kdy dojde k prudkému snížení produkce hormonu estrogen, se vše vrátí do normálu. Jenže než původní stav nastane, mohou vlasy, kterým byla v těhotenství prodlužována jejich běžná životnost, začít vypadávat v děsivém množství. Většinou není panika na místě, je to běžný jev a časem se zlepší. Zvláště, když své kštici dáte speciální péči.
Sdílej článek
Zatímco běžně lidem denně vypadne okolo 70 vlasů, po porodu to může být i třikrát tolik. Nelekejte se proto, když na kartáči najdete celý chomáč vlasů. Někdy to může trvat i několik měsíců.
Co tedy dělat, aby se vlasový porost co nejrychleji vrátil do kondice?
- Dobře se stravujte. Do svého jídelníčku zahrnujte pravidelně ořechy, ryby, mléčné výrobky, banány, mrkev, sóju a čočku.
- Zařaďte vitamínové doplňky. Možná není ve vašich silách jíst všechny doporučené potraviny, pak svůj jídelníček doplňujte tabletami obsahujícími panthenol a další účinné látky. Vyzkoušený je například finančně dostupný Biosil.
- Správné mytí. Myjte si vlasy jemnými šampóny, ideálně takovými, které jsou určené pro vlasy oslabené a padající. Doporučujeme řadu Cerafill od značky Redken nebo šampón Priorin z lékárny.
- Vyživujte i zvenčí. Na délku vysušených vlasů používejte zvláčňující kondicionéry, masky nebo nesmývající séra.
- Stop horké úpravě vlasů. Nepoužívejte fén, kulmy ani žehličky na vlasy a pokud ano, jen výjimečně a vždy mějte stupeň teploty nastavený na minimum. Samozřejmostí by mělo být použití ochranného přípravku. V tomto období, kdy jsou vlasy velmi křehké, se však použití všech výše zmíněných přístrojů snažte vyvarovat.
- Správný střih. Pokud se vám vlasy také lámou, nechte si od zkušené kadeřnice upravit vlasy do kratšího tupého střihu. Účes opticky nabude na objemu.
Pokud ani po měsících po porodu padání vlasů neustává, je dobré vědět, že kromě kožních onemocnění může být padání vlasů způsobeno i nerovnováhou pohlavních hormonů nebo hormonů štítné žlázy. Raději se obraťte na endokrinologa a svůj problém proberte s ním.
_tip_