Sport či pohyb by měl být nedílnou součástí denní rutiny každého člověka, včetně dětí. Pro každou věkovou kategorii jsou ale vhodné jiné typy aktivit i jejich různá intenzita. Nejen malé množství, ale i přemíra pohybu nebo pohyb nevhodný totiž může dětem snadno ublížit.
Sdílej článek
Pohybové aktivity u kojenců
U kojenců je základním pravidlem pohybové aktivity nijak neřídit a nevnucovat. Sedání, lezení či chůze u nejmenších dětí by měly být vysloveně dobrovolnou záležitostí. Rodič může dítě pouze motivovat, například umisťováním zajímavých věcí mimo dosah dítěte, tak aby mělo větší touhu po pohybu.
Pohyb u batolat
V batolecím věku lze již s dětmi i aktivně cvičit, veškerá aktivita by však měla vycházet z přirozeného pohybu a neměla by přetěžovat dítě. Vhodné jsou aktivity spojené s hrou, díky kterým dítě získává pozitivní vztah k pohybu. Vhodné je lezení, běhání, kopání do míče a podobně.
Předškoláci a pohyb
U předškolních dětí by pohybové aktivity měly zabírat až čtvrtinu dne. Kromě přirozeného pohybu je vhodný čas začít dítě učit jízdu na kole, bruslení, plavání či lyžování. Pohyb by ale nikdy neměl být delší dobu jednotvárný. Stále platí, že ideální je forma hry, v případě předškoláků pak případně i soutěžení s vrstevníky.
Mladší školáci
U mladších školáků do deseti let by pohyb měl tvořit zhruba pětinu denní programové náplně. Vhodné je zařazení pohybových aktivit zaměřených také na koordinaci pohybu a spolupráci v kolektivu. Teprve v tomto věku je vhodné začínat s cíleným tréninkem konkrétní aktivity a je možné začít i posilování svalstva vlastní vahou.
Starší školáci
Školáci ve věku od 10. do 15. roku jsou již schopní cíleného tréninku, důraz by ale měl být kladen na nepřetěžování a jednostranná zátěž by měla být kompenzována jinými aktivitami. Vhodné jsou aktivity posilující kondici i vytrvalost, jako například plavání. Důležité je sledovat správný svalový vývoj a správné držení těla.
_tip_