Když se narodí, jeho svět zaplaví světlo, postavy, předměty a hlavně tváře nejbližší rodiny. Kdy je začne skutečně poznávat?
Sdílej článek
Věděli jste, že po příchodu na tento svět vidí miminka jen černobíle? Barvy začne novorozenec rozlišovat až kolem třetího měsíce. Dokonalé rozlišení barev přijde až s prvními narozeninami. Každým dnem se barvy stávají sytější a dokáže je lépe rozlišit.
Černobílý svět
Ne nadarmo se tedy říká, že novorozenec nejlépe rozlišuje černou a bílou. Proto nemálo rodičů volí první hračky, knížky, výbavu postýlky nebo výzdobu pokoje právě v kontrastu černé a bílé barvy. Miminko dokáže krátce po porodu tyto vzory rozpoznat, vidí je ostřeji a někteří si myslí, že díky tomu dochází k rychlejšímu vývoji.
Maminčina tvář
V prvních dnech ještě nedokáží novorozenci zaostřit svůj pohled. Proto se spoléhají především na mámin hlas, dotek a také vůni. Po pár dnech už začnou rozeznávat tváře, které se od něj nachází do třiceti centimetrů. Pokud na něj mluvíte a nakláníte se nad postýlkou, mimčo vidí jen rozmazané obličeje.
Poprvé tak dokáže ostře rozeznat máminu tvář až po prvním měsíci. V případě, že je od něj osoba vzdálená více než čtyřicet centimetrů, dobře ji pozná kolem pátého měsíce. Dobře zaostřené tvary, postavy, barvy a zbytek prostředí vidí až v prvním roce života.
Vývoj oka
- Ve druhém měsíci zvládá koordinaci oka. Když mu ukážete hračku, umí za ní cíleně otočit hlavu.
- Ve třetím měsíci začíná rozvíjet koordinaci oka a ruky. Začne po hračce natahovat ručičku a snažit se ji chytit.
- V pátém měsíci poznává třetí rozměr – tedy hloubku. Což se projevuje hlavně oblíbenou činností, a to vyhazováním hraček z kočárku.
- V osmém měsíci objeví samo sebe v zrcadle.
- V desátém měsíci zrak pomáhá rozvoji chůze. Zrak se musí naučit spolupracovat s koordinací zbytku těla při obcházení nábytku.
Věděli jste, že …?
Novorozenci neumí plakat. V prvních týdnech života mají zablokované slzné kanálky a pláč se u nich rozvine až později. Ve skutečnosti tak jen na mámu křičí a máchají ručičkami.
Velikost oka se také nemění, každé dítě ji má určenou od narození. Pokud si říkáte, že se vám narodilo okaté dítě, nebojte, jeho velikost se už nikdy nezmění.
Novorozenci mohou ze začátku trochu šilhat, což je v naprostém pořádku. Tento nedostatek se postupně vytratí díky zlepšující se koordinaci oka.