Dětská rádia na Pigy.cz

Kdy s dítětem k psychologovi?

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

To je otázka, kterou si stále častěji kladou rodiče dnešních dětí. Ve srovnání s dřívější dobou jsou dnes rodiče daleko více masírováni informacemi, co je pro dítě dobré, co naopak není a ve všech oblastech je daleko větší výběr, což způsobuje, že mnozí rodiče jsou ve své roli nejistí, a to zejména ti, u kterých se jedná o první dítě.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Mnozí z rodičů čelí tlaku svých vlastních rodičů, tedy prarodičů, že oni to dělali tak nebo onak a on už v jeho věku seděl nebo mluvil. Často se setkáváme s tím, že někdo tvrdí, že dnešní děti jsou jiné, ale je opravdu tomu tak? Myslím, že odpověď zní, že dnes je prostě vše jinak. Jiné jsou nejen samotné děti, ale za jednu generaci se kolem nich rapidně změnil i celý svět.

Kdy vyhledat odbornou pomoc?

U dětí zhruba do 3 let pozorujeme především psychomotorický vývoj, tedy zda se jeho pohyblivost vyvíjí v souladu s věkem, jestli mluví, rozumí a naučí se některá gesta, jíst a oblékat se.  Nejprve bych se zaměřila na motorický vývoj dítěte. Za takový první mezník ve vývoji dítěte se obvykle považuje doba, kdy se začne přetáčet na bok, což je obvykle zhruba v 6 měsících. Ve stejné době obvykle dítě také začíná zvedat hlavičku. U některých dětí je to však již věk, kdy už si samy sednou. Obvykle však děti samostatně sedí až okolo 9. měsíce. Ve chvíli, kdy dítě samostatně sedí, je už možné jej zkoušet posazovat na nočník, obvykle po jídle. Přibližně v půl roce dítě se začíná plazit, v 9 měsících lézt, v 10 měsících začíná obcházet nábytek a kolem 1 roku dělat první krůčky. Vše je u dětí velmi individuální a i když jsem shrnula průměr, pokud některý z těchto kroků probíhá o měsíc nebo dva později, nemusí to znamenat, že se jedná o opožděný vývoj. Správný motorický vývoj obvykle hlídá pediatr na pravidelných prohlídkách. Pokud přesto máte pochyby v oblasti psychomotorického vývoje, konzultujte vše s pediatrem. Může Vám například doporučit cvičení, kterými podpoříte, aby se Vaše dítě rozvíjelo tak, jak by mělo.

Dnes je spíše častým tématem dětská řeč a její správný vývoj. Kolem 8. měsíce děti obvykle začínají užívat první slovo s významem. Bezvýznamové dětské žvatlání, obvykle s výraznou intonací, se plně rozvine kolem jednoho roku a kolem druhého roku vymizí.  V 18 měsících začínají děti spojovat 2-3 slova, ve dvou letech 3-4 slovné věty. V případě, že ve třech letech Vaše dítě ještě nespojuje více slov do vět nebo máte pocit, že z jakéhokoliv jiného důvodu se řeč nevyvíjí tak, jak by měla, je dobré se obrátit na klinického logopeda.

Když se dítě vzteká…

Zhruba ve věku 3 let nastává často u dětí tzv. období vzdoru, kdy začnou více odmlouvat. Pokud si doma rodiče neví rady, bývá to obvykle první příležitost, kdy se má smysl obrátit na dětského psychologa. První setkání s odborníkem také často nastává před nástupem do mateřské školy, a to s cílem posoudit sociální zralost dítěte. Dítě můžeme považovat za sociálně zralé, když se dokáže samo obléct, najíst, zvládá základy hygieny, dokáže určitý čas strávit bez rodičů a podřídit se jiné autoritě.

_tip_

Školka a škola

Nejčastěji se však jako dětský psycholog setkávám s dětmi poprvé po nástupu do mateřské školy, když něco neprobíhá tak, jak má. Důležité je vědět, že dítě si na nové prostředí zvyká obvykle až tři měsíce, říkáme tomu adaptační období. Jestliže problémy přetrvávají i po uplynutí této doby, má smysl se s psychologem setkat. Obvyklým problémem bývá separační úzkost. Pokud víte, že máte doma dítě, které je bázlivé, hůře si zvyká na nové prostředí nebo má problém navazovat kontakty s dětmi, je dobré navštívit psychologa a na nástup do školky se připravovat společně.

Dalším takovým mezníkem bývá také nástup do základní školy, zejména pokud má rodič pochybnosti o tom, zda je dítě pro školu zralé. V současné době jsou odklady školní docházky poměrně časté, zejména jedná-li se o chlapce s opožděným vývojem řeči. Po nástupu do základní školy bývají problémy různorodější – může se jednat o potíže s výukou, úzkosti, neurotické tendence, problémy v sociální oblasti aj. Všechny jsou však snadno řešitelné, pokud rodiče začnou jednat včas.

Jak dítě na návštěvu u psychologa připravit?

Pokud se rozhodnete z jakéhokoliv důvodu pro návštěvu dětského psychologa, vždy to svému dítěti řekněte předem a citlivě – přiměřeně věku. U předškolních dětí němá smysl používat výraz psycholog, ale postačí např. informace, že jde si „povídat s tetou“.  Jestli si nevíte rady, jak svému dítěti o návštěvě u psychologa říct, požádejte o radu samotného odborníka, k němuž se s dítětem chystáte.

A jakou radu mám na závěr pro všechny rodiče? Ve výchově (stejně jako ve všem ostatním) platí, že nové nemusí nutně znamenat lepší. Dnes máme na výběr možná až z příliš mnoha možností, proto myslete na to, že méně někdy znamená více, a nebojte si zavzpomínat na krásné okamžiky ze svého vlastního dětství – i tím se můžete inspirovat při výchově svých dětí.

Mgr. Et Mgr. Veronika Pavlisková

Psycholožka online poradny MOJRA.cz

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

    [recaptcha id:contactRecaptcha]

    Sdílej článek

    Povězte nám svůj názor