Při výběru kosmetiky pro miminka platí, že méně je více. Velký důraz je potřeba dát na kvalitu kosmetiky. Není tady místo pro minerální oleje, vazelínu, parabeny ani jiné potenciálně škodlivé látky. Zjednodušeně se dá říct, že pokud byste vybraný kosmetický produkt nebyli ochotni sníst, neaplikujte ho ani na dětskou pokožku. Kůže je největší orgán lidského těla a do krevního oběhu se vstřebá až 60 % látek, které na ni nanesete.
Sdílej článek
Koupání miminka
Dříve se velmi doporučovalo koupat miminka každý den jako součást večerního rituálu, dnes se má naopak za to, že to není vhodné, protože koupání pokožku vysušuje a smývá její ochrannou vrstvu. Takže pokud se vaše miminko nerado koupe a nebo má staršího sourozence a na každodenní koupání nezbývá čas, nemusíte mít výčitky, spíše naopak. Miminko není potřeba umývat mýdlem, čistá voda úplně stačí. Abyste zmírnili vysušující efekt vody, přidejte do koupele několik lžic mořské soli a lžíci olivového oleje.
K dostání jsou i speciální koupelové oleje, které se většinou skládají ze směsi rostlinných a éterických olejů. Vždy si přečtěte složení, a pokud nějakou ingredienci neznáte, vyhledejte si, o co se jedná. Ideální je nakupovat přes internet a vše si v klidu nastudovat.
Péče o vlásky
Péče o vlasy je obecně úplná alchymie a velmi záleží na typu vlasů. U miminek ale bez výjimky platí, že na jejich vlásky stačí obyčejná voda. Ti z vás, kteří už slyšeli o „no poo“, případně „low poo“, asi tuší, že na šampon nemusí dojít v žádném věku. Záleží na typu vlasů a na vašem pocitu z nich. Dlouhé dětské vlásky si však o něco větší péči přece jen zaslouží, například oplachy z bylinek, jako je měsíček, heřmánek, kopřiva nebo bříza. Pokud se špatně rozčesávají, pomůže maska z oleje, kterou použijete před koupáním.
Mazání miminka
Po koupeli je dobré ještě vlhkou pokožku natřít kvalitním olejem. Doporučujeme mandlový nebo meruňkový, které jsou velmi jemné k citlivé dětské pokožce. Pokud chcete miminku dopřát opravdový luxus, sáhněte po jojobovém oleji. Svým složením je blízký kožnímu mazu a hydratuje pokožku do hloubky. Všechny oleje musí být lisované zastudena, protože rafinací se ničí vitamíny a rafinované oleje prochází složitým chemickým procesem.
Pokud vám nevyhovuje tekutost olejů, můžete na pokoupelové mazání použít šlehaná másla. Jejich krémovou konzistenci zajišťuje kokosový olej nebo bambucké máslo, které jsou při nižších teplotách přirozeně tuhé. Šlehané máslo si můžete jednoduše vyrobit i doma.
Kosmetika při přebalování
Pokakaný zadeček je vždycky nejlepší umýt pod tekoucí vodou. Můžete koupit mycí olej nebo jednoduše smíchat olivový olej s vodou v poměru 1:5 a dát do rozprašovací lahvičky.
Některá miminka jsou velice náchylná k opruzeninám. Často se doporučuje používat v těchto případech látkové pleny, ale může se stát, že vaše miminko to bude mít naopak, a lépe mu budou vyhovovat papírové. Kupujte ale plenky nebělené chlorem. Vůbec nejlepší na plenkovou dermatitidu je čerstvý vzduch. Pokud jste doma, nechejte miminko ležet na nepromokavé podložce bez plenky. Po umytí zadeček osušte velmi jemně, skvěle funguje fén.
Pro rychlejší hojení pomáhá například měsíčková mast. Zkuste také vysledovat, jestli miminku nevadí některé potraviny, které sníte.
Boj se seboreou
Se seboreou ve vláskách svých dětí se ve větší nebo menší míře setká každý rodič. Nažloutlé šupinky na hlavičce miminek nebolí ani nesvědí a jsou způsobeny nadměrnou produkcí mazových žláz.
Půl hodiny před koupáním miminku natřete hlavičku olejem a nechejte působit. Poté velmi jemně šupinky vyčesejte a zbytky vypláchněte vodou při koupání. Pokud by se seborea zhoršovala, poraďte se s dětským lékařem.
Ochrana před mrazem
Pokud se miminko narodí v zimě, je vhodné mu před procházkou natřít tvářičky olejem nebo mastí, kterou používáte po koupání. Nepoužívejte krémy, ty obsahují vodu, a ta by venku mrzla.
Ochrana před sluníčkem
V parném létě by miminka vůbec neměla být na sluníčku. Do kočárku si pořiďte stínítko, a pokud nosíte miminko v šátku, vezměte si slunečník. Složení opalovacích krémů není vhodné pro jemnou pokožku miminek, a proto je používejte spíš výjimečně než jako každodenní letní péči.
Dětské zubní pasty
Pokud vám to miminko dovolí, už první zoubky můžete začít čistit. Používejte ale jen navlhčený kartáček. Zubní pastu přidejte, až se dítě naučí vyplivovat, a i potom vyberte pastu bez fluoru, protože i tak malé dítě část pasty spolkne.
_tip_