Dětská rádia na Pigy.cz

Kožní lékařka varuje: Spálení kůže v dětství je jedním z rizikových faktorů vzniku maligního melanomu v dospělosti

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Chcete vědět, jak pečovat o dětskou pokožku u miminek během léta? Jaké nástrahy a kožní choroby čekají na děti ve veřejném brouzdališti? A proč by se děti neměly nikdy spálit od sluníčka? Přečtěte si dnešní rozhovor, ve kterém vám na všechny tyto otázky odpovídá lékařka z jihlavské nemocnice, MUDr. Zuzana Nevoralová, Ph.D.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Pokožka malých dětí vyžaduje zvláštní péči, obzvláště nyní, když začalo léto. Na co by podle Vás měli dávat pozor maminky malých novorozenců, jak mají v těchto letních dnech pečovat o pokožku svých miminek?

Obecně záleží na tom, zda dítě je jinak bez kožních obtíží nebo zda již má nějaké kožní problémy, např. atopický ekzém, seboroickou dermatitidu nebo jiné. Maminky nemocných miminek většinou péči znají od svých lékařů, provádějí ji dlouhodobě, tedy i v letním období. Obecně je základem, že děti do jednoho roku by neměly chodit na přímé slunce, i ve stínu pobývat s opatrností, dále by neměly pobývat v příliš horkém a dusném prostředí. Důležité je vzdušné bavlněné oblečení, pokrývka hlavy dle stavu slunečního záření a prevence zapocení.

Nakolik se liší péče u starších kojenců a batolat, která se koupou například v malém bazénku na zahradě?

Obecně platí obdobné zásady jako u novorozenců. I v tomto věku by měl být pobyt na slunci omezen, aby nedošlo ke spálení nebo „vyrážkám“ v místě zapocení. Děti s ekzémy by se koupat raději neměly, resp. je vhodné je jen krátce ochladit a pak osušit a promazat kůži (dlouhý pobyt v bazénu obecně kůži vysušuje, u ekzematiků je vysoušení větší, protože mají porušenou kožní bariéru). Dítě je vždy nutno namazat řádně opalovacím krémem s dostatečně vysokým minerálním faktorem (ideálně 50+), kůži ošetřit minimálně 15 minut před pobytem venku, natření opakovat dle přípravku. Po návratu domů dítě co nejdříve osprchovat, ideálně s olejovým přípravkem, opatrně dítě osušit (ideálně „pijákováním“) a do 3 minut po sprše promazat. Během dne jsou lepší krémy s větším obsahem vody, večer dle stavu kůže event. i mastnější. Vždy ale dle tolerance dítěte.

Pokud se nám přesto takto malé dítě spálí od sluníčka, jak bychom měli postupovat, abychom zmírnili jeho následné trápení?

Ke spálení kůže by nikdy nemělo dojít! Spálení kůže v dětství je jedním z rizikových faktorů vzniku maligního melanomu v dospělosti. Pokud ke spálení přesto dojde, záleží na stupni a rozsahu. Drobná spálení lze řešit vhodnými přípravky z lékárny (např. přípravky s panthenolem), při výrazném spálení jsou tyto jen první pomocí a je vhodné co nejdříve navštívit lékaře, který naordinuje léky k co nejrychlejšímu zklidnění zánětu kůže. Samozřejmé je hojné podávání tekutin. A vzít si ponaučení, aby ke spálení dítěte již nikdy později nedošlo. Určitě si dávejte pozor, protože dětská kůže je mnohem citlivější než kůže dospělých a ani dospělý by se neměl nikdy spálit!

Malé děti v horkých a slunečních dnech nosí většinou pokrývku hlavy, pod kterou se potí a často je pak svědí hlavička. Co byste doporučila v tomto případě?

Přikrývka hlavy a brýle (případně i vhodné oblečení s ochranným faktorem) je kromě ošetřování kůže ochrannými prostředky proti slunečnímu záření v letním období základem. Pokrývky je nutno volit vzdušné, ideálně i s díly na ochranu krku. Pokud je dítě v teple jen krátce (což by mělo být, jak jsem již zmiňovala), většinou k žádným obtížím nedojde. Pokud hlavička svědí, je vhodné především při sprchování vymýt pot zklidňujícím šamponem (z lékárny). Pokud by bylo přítomno zarudnutí a šupinky, je již vhodnější zajít k lékaři, jednalo by se spíše o seboroickou dermatitidu. Svědění samozřejmě zhoršují ostrá a kořeněná jídla a horké nápoje a pokrmy, tyto je vhodné ze stravy vynechat.

Je nějaké kožní onemocnění nebo riziko, na které bychom zejména v letních dnech měli u takto malých dětí dávat pozor?

Jak jsem již výše zmínila, nejhorší je spálení po slunci většího stupně. Dále může dojít k alergii na slunce, které se projevuje asi nejvíce na boltcích u malých chlapců a při větším rozsahu vyžaduje vyšetření lékařem. Přílišné zapocení může zhoršit atopický ekzém, seboroickou dermatitidu, lupénku. Může dojít k „zapářce“- zarudlým a pálícím plochám v záhybech. Tu je možno řešit pudry či zklidňujícími pastami z lékárny. Toto většinou postačí. A samozřejmě do zhojení přísně vyloučit pobyt v horku a další „zapaření“.

Pokud budeme chodit s dětmi na veřejné brouzdaliště, mohu zde chytit nějakou kožní chorobu, například plíseň mezi prsty u nohou?  

Malé děti jsou ke vzniku plísňových onemocnění mnohem méně náchylné než dospělé osoby. Toto postižení je tedy velmi vzácné a spíše vzniká, pokud má postižení někdo v rodině s přenosem v domácím prostředí. S postižením z brouzdaliště jsem se nesetkala. Mnohem častější je přenos virových chorob – bradavic a molusek.

S jakými tedy nejčastějšími kožními problémy za vámi chodí rodiče s dětmi v průběhu letních prázdnin?

Asi nejčastější je „zapaření“, někdy až se zmnožením kvasinkové infekce. Dále zhoršení stávajících kožních chorob, především atopického ekzému, po zapocení. Spálení jsou výjimečná, maminky jsou v tomto směru většinou velmi dobře informovány a chrání děti před sluníčkem. Alergie na slunce občas vídáme, u menších chlapců na boltcích, u dospívajících hlavně v oblasti výstřihu a na předloktích.

Je nějaký rozdíl v péči o dětskou pokožku u moře v zahraničí a tady v ČR u rybníka?

Pobyt u moře s malými dětmi, především s kojenci není vůbec vhodný. Děti z pobytu žádný přínos nemají, a rodiče, pokud by měli být s dítětem většinu času ve vhodném prostředí (chladnějším, mimo slunce, viz výše) také ne. Opatření jsou stejná, jen ošetřování opalovacími krémy by mělo být častější, prevence zapocení intenzivnější. Což je po většinu letního období u moře velmi obtížné. A děti s ekzémem by měly jet k moři jen ve zhojeném nebo téměř zhojeném stavu a vždy po dohodě s ošetřujícím lékařem.

MUDr. Zuzana Nevoralová, Ph.D.

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

    [recaptcha id:contactRecaptcha]

    Sdílej článek

    Povězte nám svůj názor